Auktion 1831
Moderne malerier /
Nutidskunst
Moderne kunst og design
-
2017/560
Jens Birkemose: "The rain in Brassil". Sign. monogram. Olie på krydsfinér. 150 x 100.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
-
1933/664
Harald Sonesson: "Det er tanken som tæller". Syv original illustrationer på to ark. Bladstørrelse 22 x 56,5 og 21,5 x 56,5. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
800 DKK -
1911/710
Robert Jacobsen: Abstraktion. Sign. Rob. Jacobsen. Vandfarve og gouache på papir. Lysmål 64 x 49.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1841/657
Bentemarie Kjeldbæk: "Moderne dame 2", 1992. Sign. på bagsiden samt titel og årstal. Olie på lærred. 95 x 85. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1839/552
Gunleif Grube: "Rødt begær". Sign. Gunleif, 2001. Olie på lærred. 125 x 110.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
1831/804
Jens-Flemming Sørensen: Komposition. Sign. på bagsiden Jens-Flemming Sørensen 1962-63. Olie på lærred. 80 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
1831/728
Albert Bitran: Komposition. Sign. på bagsiden af indramningen. Oliepastel på papir. Lysmål 38,5 x 27,3.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/722
Hans Voigt Steffensen: Landskab med græssende heste, 1976. Sign. med årstal på bagsiden. Olie på lærred. 25 x 30.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1831/687
Peter Louis-Jensen: Komposition, 1997. Sign. med årstal på bagsiden. Mixed media på masonit. 122 x 112.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1831/692
Peter Brandes: Komposition. Sign. P. Brandes 90. Mixed media på papir. Bladstørrelse 40 x 35.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1831/685
Albert Bertelsen: Interiør med figur og symaskine. Sign. Albert 51. Olie på lærred. 81 x 109.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1831/654
Lis Zwick: Figurkomposition. Sign. Lis Zwick 1985. Mixed media på papir. Bladstørrelse 65 x 45.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1831/651
Bjørn T. Hansen: "Landskaber", 1975. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 72 x 59. Derudover bord udført af kunstneren i bronze. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/608
Peter Brandes: Komposition. Sign. P. Brandes. Mixed media på papir. Bladstørrelse 35 x 50.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1831/587
Lis Zwick: "Tango i Midsommer". Sign. Lis Zwick 1988. Olie på lærred. 115 x 105.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
1831/568
Hans Voigt Steffensen: "Dansende ungarer", 1980. Sign. H. Voigt Steffensen. Olie på lærred. 60 x 70.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1831/556
Albert Bertelsen: "Maleri II". Sign. Albert samt på bagsiden Albert Bertelsen, 2004. 35,5 x 80.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1831/551
Ib Geertsen: "En roers stemning", 1950. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 28 x 38.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
1831/543
Anders Moseholm: Komposition med figurer, 1995. Sign. på bagsiden samt årstal. Mixed media på lærred. 69 x 88.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
1831/531
Jørgen Nash: "...over Øresund", 1966. Sign. på bagsiden samt titel og årstal. Olie på plade. 100 x 70.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/508
Zacharias Heinesen: Bygd, Færøerne. Sign. ZH 80. Olie på lærred. 50 x 65.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK