Auktion 1831
i Aarhus
Moderne malerier /
Nutidskunst
Moderne kunst og design
2017/560
Jens Birkemose: "The rain in Brassil". Sign. monogram. Olie på krydsfinér. 150 x 100.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
1933/664
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
800 DKK -
1911/710
Robert Jacobsen: Abstraktion. Sign. Rob. Jacobsen. Vandfarve og gouache på papir. Lysmål 64 x 49.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1839/552
Gunleif Grube: "Rødt begær". Sign. Gunleif, 2001. Olie på lærred. 125 x 110.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
1831/804
Jens-Flemming Sørensen: Komposition. Sign. på bagsiden Jens-Flemming Sørensen 1962-63. Olie på lærred. 80 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
1831/728
Albert Bitran: Komposition. Sign. på bagsiden af indramningen. Oliepastel på papir. Lysmål 38,5 x 27,3.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/556
Albert Bertelsen: "Maleri II". Sign. Albert samt på bagsiden Albert Bertelsen, 2004. 35,5 x 80.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1831/508
Zacharias Heinesen: Bygd, Færøerne. Sign. ZH 80. Olie på lærred. 50 x 65.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK