Auktion 1831
Moderne malerier /
Klassisk modernisme
Moderne kunst og design
1916/735
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
1838/724
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1836/711
Karl Bovin: Kystparti. Sign. Karl Bovin. Olie på papir monteret på masonite. 28 x 34.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1836/714
Lauritz Hartz: Landskab, Nordstrand. Sign. L.H. Olie på lærred. 58 x 70. Står på hylde 5 i moderne.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
1835/547
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1834/501
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
1831/848
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1831/810
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/796
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
1831/753
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
1831/735
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
1831/696
Gunner Ditlefsen, Olaf Rude: To kompositioner. Begge sign. Tempera på papir samt litografi. Lysmål 49 x 62 og 47 x 57. (2)
Vurdering :
1.000–1.200 DKK Hammerslag:
280 DKK -
1831/671
Paul Høm: Pige i solfyldt interiør. Sign. Høm 54. Olie på lærred. 75 x 100.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
1831/670
Kay Christensen: Rødt interiør, 1960. Sign. Kay C., dateret på bagsiden. Olie på lærred. 50 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/668
Jens Søndergaard: Kystparti. Sign. Jens Søndergaard. Olie på lærred. 62 x 80.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
1831/665
Olivia Holm-Møller: Landskab. Sign. OHM. Olie på lærred. 60 x 70.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/637
William Scharff: Badende kvinder. Sign. William Scharff på bagsiden (signatur skjult under blændrammen). Bemalet på bagsiden. Olie på lærred. 99 x 148.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
1831/632
J. F. Willumsen: Studietegning, "Mor og datter i tre alderstrin". Usign; dateret 14. april 1904. Blyant på papir. Lysmål 35 x 22.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
1831/625
Børge Bokkenheuser: Parti fra Sletten, Humlebæk. Sign. Bokkeheuser 61. Olie på lærred. 50 x 62.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/621
Lis Bjergsted: Komposition fra Nyhavn. Sign. Lis Bjergsted. Olie på lærred. 62 x 65.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
1831/617
Lis Bjergsted: Parti fra Nyhavn. Sign. Lis Bjergsted. Olie på lærred. 61 x 80.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
1831/613
Poul S. Nielsen: Siddende model. Sign. monogram. Olie på lærred. 75 x 40.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/607
Povl Schrøder: Kvinde i landskab. Sign. Povl Schrøder 16. Olie på lærred. 81 x 65.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1831/601
Ib Eisner: Komposition. "Brunet Regnvejrsbillede". Sign. Ib Eisner. Olie på lærred. 42 x 35.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
1831/600
Poul S. Nielsen: Komposition med pige. Sign. monogram. Olie på lærred. 28 x 37.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/576
J. F. Willumsen: Studietegning, "Mor og datter i tre alderstrin". Usign; dateret 8. feb. 1904. Blyant på papir. Lysmål 35 x 22.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1831/562
Olaf Rude: Sommerlandskab, Bornholm. Sign. Olaf Rude 39. Olie på lærred. 89 x 130.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
1831/564
Ingálvur av Reyni: Komposition med huse. Sign. IR. Olie på lærred. 55 x 70.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
1831/553
Christine Swane: Opstilling med flasker. Sign. C. Sw 1955; sign. med årstal på bagsiden. Olie på lærred. 47 x 63.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
1831/523
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/509
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
46.000 DKK