Auktion 1831
Moderne grafik /
Nutidskunst
Moderne kunst og design
1838/725
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
1838/510
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
1835/603
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
1835/614
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/757
Robert Jacobsen: Kompositioner. Sign. Litografier i farver. Bladstørrelse 52 x 67,5 og 60 x 63. U.r. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1831/745
Kurt Trampedach: Udstillingsplakat. Sign. Trampedach, 1992. Offset i farver. Bladstørrelse 135 x 96,5. U.r.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
800 DKK -
1831/704
Hans Henrik Lerfeldt: Komposition med kvinde og insekter. Sign. Lerfeldt, 80, ea. Håndkoloreret radering. Lysmål 30,5 x 23,5.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/699
Mogens Andersen: Komposition. Sign. Mogens Andersen, E.A. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 55.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
1831/697
Andy Warhol: "Marilyn Monroe". Stemplet på bagsiden "fill in your own signature". Serigrafi i farver. Bladstørrelse 91 x 91. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1831/689
Peter Brandes: Komposition. Sign. P. Brandes, 10/180. Litografi i farver. Bladstørrelse 120 x 169.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1831/679
Ole Schwalbe: Udstillingsplakat fra 1979. Sign. Schwalbe 79. Litografisk plakat i farver. Lysmål 79 x 38.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
1831/676
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1831/673
Mogens Andersen: To komposition. Begge sign. og nummererede. Litografier i farver. Bladstørrelser 76 x 54. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1831/660
Per Kirkeby: Komposisiton. Sign. PK 82, 200/300. Litografi i farver. Lysmål 63 x 46.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
1831/667
Peter Brandes: Komposition. Sign. Peter Brandes 7/100. Litografi i farver. Bladsstørrelse 55 x 75.
Vurdering :
1.200 DKK Hammerslag:
700 DKK -
1831/659
Robert Jacobsen: Komposition. Sign. Rob. Jacobsen, 9/90. Litografi i farver. Bladstørrelse 55 x 75.
Vurdering :
1.200 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
1831/657
Mogens Andersen: Komposition. Sign. MA 75, 64/100. Litografi i farver. Lysmål 74 x 53.
Vurdering :
1.200 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
1831/655
Robert Jacobsen: Komposition. Sign. Rob. Jacobsen, 9/90. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 55.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/646
Jens Birkemose: "The Rosy Crucifixion i Henry Miller sexus", 1985. Sign. J. Birkemose. Offset i farver. Bladstørrelse 122 x 87. Uindrammet.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
290 DKK -
1831/630
Kurt Trampedach: "Blade fra min dagbog I-III", 1976-1977. Alle sign.Litografier. Bladstørrelser 40 x 54. Uindrammet. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1831/631
Per Kirkeby: Fem kompositioner fra serien "Den lille havfrue", 1984. Usign. Litografi i farver. Bladstørrelse 21 x 29. (5)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1831/602
Walasse Ting: To kompositioner. Begge sign. Ting, 79, hhv. AP. 6 og 8/20. Litografier i farver. Lysmål 43 x 57. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1831/577
Robert Jacobsen: Komposition. Sign. Rob Jacobsen, 14/60. Håndkoloreret ætsning. Lysmål 56 x 54.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1831/591
Robert Jacobsen: Komposition. Sign. Rob. Jacobsen, 9/90. Litografi i farver på tykt papir. Bladstørrelse 76 x 55.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
1831/549
Ole Ahlberg: "Motherly Love". Sign. Ole Ahlberg 14, 3/75. Giclée tryk i farver. Bladstørrelse 61 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1831/529
Ole Ahlberg: Komposition. Sign. Ole Ahlberg 07, 42/50. Giclée tryk i farver. Bladstørrelse 71 x 60. Uindrammet.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK