Auktion 1831
Moderne grafik /
CoBrA
Moderne kunst og design
1836/802
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
1835/601
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
1835/535
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
1834/741
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/821
Corneille: Figurkomposition. Sign. Corneille 91, 42/75. Litografi i farver. Bladstørrelse 68 x 50.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
1831/711
Corneille: Figurkomposition. Sign. Corneille 91, 63/99. Litografi i farver. Lysmål 58 x 88.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
1831/701
Egill Jacobsen: To kompositioner. Begge sign. EJ 83 og 85, særtryk. Litografier i farver. Lysmål 52 x 40. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1831/688
Christian Dotremont, Mogens Balle: Komposition, 1975. Sign. Balle, Dotremont. Litografi i farver. Lysmål 45 x 58.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1831/680
Henry Heerup: "Kolding 83". Sign. Heerup. Litografisk plakat i farver. Lysmål 71 x 59.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1831/645
Carl-Henning Pedersen: Komposition fra serien "Hans Christian Andersen Suite". Sign. Litografi i farver. Lysmål 53 x 79.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1831/643
Egill Jacobsen: Maskekomposition. Sign. EJ 83, EA. Litografi i farver. Lysmål 27 x 19.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
1831/642
Carl-Henning Pedersen: Tre kompositioner. Usign. Litografier i farver. Bladstørrelse 31 x 24. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1831/641
Asger Jorn: Fire kompositioner, 1965. Usign. Litografier i farver. Bladstørrelser hver 23 x 22. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
1831/638
Corneille: Komposition. Sign. Corneille 99, HC 11/30. Akvatinte i farver. Bladstørrelse 48 x 36. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/627
Corneille: Komposition. Sign. Corneille 87, HC. Akvatinte i farver. Bladstørrelse 40 x 52. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/624
Henry Heerup: "Maskerade". Sign. Heerup. Litografi i farver. Lysmål 52 x 73.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
1831/605
Mogens Balle: Kompositon, 1969. Sign. Balle, XII/XXV. Litografi i farver. Lysmål 49 x 67.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1831/589
Carl-Henning Pedersen: To kompsitioner. Begge sign. Carl-Henning Pedersen, 1985, 201/250. Litografier i farver. Lysmål 58 x 43. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
1831/585
Carl-Henning Pedersen: "Jerusalems syv porte". Komplet mappe med fem litografier i farver. Bladstørrelse 61 x 88 og 88 x 61. (9)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/583
Asger Jorn: "Trop tôt". Sign. Jorn 69, 19/75. Litografi i farver. Lysmål 39 x 59.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK