Auktion 1831
Moderne skulpturer
Moderne kunst og design
1923/756
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1835/612
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1835/613
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
260 DKK -
1835/578
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
1835/531
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
1833/668
Ubekendt kunstner: Abstraktion (Kentaur rov), ca. 1975. Usign. Glaseret stentøj. H. 17.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/815
Ib Braun: Abstrakt komposition. Sign. Figur af patineret bronze på base af træ. H. inkl. base 52.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
1831/705
Adam Fischer: "Gående Mallorcakone". Sign. Adam Fischer. Skulptur af patineret bronze. H. 29.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/686
Morten Nielsen: Kvinde, der vasker hår. Utydeligt stemplet i bunden. Figur af rødmalet cement. H. 42.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
1831/684
Johannes Hedegaard: Pige med krukke. Sign. Johannes Hedegaard 46. Skulptur i brændt ler. H 26.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1831/675
Helge Holmskov: Legende børn. Sign. HH 54. Model af gips. H. 26.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/669
Lone Høyer Hansen: Uden titel. Sign. LHH, 2000. Vægrelief af bemalet metal. H. 39. B. 16.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
1831/666
Lone Bank: Kube. Sign. Lone Bank. Bemalet træ med udskæringer. 16 x 16 x 16.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/656
Ernst Eberlein: Mandril med unge. Sign. E. Eberlein. Skulptur af bronze. H. 23.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/650
Axel Wallenberg: Kvindeportræt. Usign. Buste af bronze monteret på en sort kasse. H. 15.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1831/648
Lise Honoré: "Pakke med ukendt indhold". Sign. Lise Honoré 99, 104/300. Skulptur af bronze og snor. H. 6. L. 11. B. 7. Æske medfølger.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/644
Gunnar Westman: Bod i Marakesh. Sign. GW. Relief i bronze. H. 20.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
1831/597
Jens-Flemming Sørensen: Kvindeportræt. Sign. JFS. Brunpatineret bronze. H. 32.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1831/598
Ulf Rasmussen: And, 1983. Usign. Skulptur af bronze. H. 17.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/579
Søren Georg Jensen: Objekt, 1979. Sign. GJ 79, 12/35. Skulptur af patineret bronze. H. 18.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
1831/578
Eigil Knuth: Gaba, portrætbuste. Usign. Original modelleret i 30erne på Grønland - senere støbning i kunststen. H. 46, B. 28, D. 23.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1831/581
Egon Fischer: Objekt. Sign. Egon Fischer. Bemalet metal. H. 19.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
1831/580
Marco Evaristti: "Sisyfos" motiv af stige med børn. Sign. Evaristti 04. Skulptur af sølvfarvet metal på marmor base. H. 34.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
1831/573
Erik Poulsen: Kvinde vasker tæer på barn, ca. 1977. Usign. Sortpatineret gips. H. 49. L. 35.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
1831/570
Alice Nordin: Kvindefigur. Sign. Alice Nordin 1923. Skulptur af grønpatineret bronze. H. 36.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1831/569
Bent Sørensen: Relief, medio 1970. Usign. Aluminium. H. 33, B., 49, D. 6.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/565
Torsten Johansson: Stor figur. Usign. Skulptur af sort- og rød bemalet jern. H. 182. B. 70. D. 33.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1831/563
Henry Heerup: Lille fuglebad. Usign. Figur af hvid marmor. H. 24.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1831/524
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK