Auktion 1831
Moderne malerier
Moderne kunst og design
-
1831/670
Kay Christensen: Rødt interiør, 1960. Sign. Kay C., dateret på bagsiden. Olie på lærred. 50 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/668
Jens Søndergaard: Kystparti. Sign. Jens Søndergaard. Olie på lærred. 62 x 80.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
1831/665
Olivia Holm-Møller: Landskab. Sign. OHM. Olie på lærred. 60 x 70.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/654
Lis Zwick: Figurkomposition. Sign. Lis Zwick 1985. Mixed media på papir. Bladstørrelse 65 x 45.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1831/651
Bjørn T. Hansen: "Landskaber", 1975. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 72 x 59. Derudover bord udført af kunstneren i bronze. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/637
William Scharff: Badende kvinder. Sign. William Scharff på bagsiden (signatur skjult under blændrammen). Bemalet på bagsiden. Olie på lærred. 99 x 148.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
1831/636
Troels Carlsen: Figurkomposition. Sign. Troels Carlsen 99. Mixed media på papir. Bladstørrelse 42 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
1831/635
Erik Ortvad: Parti fra Christiansø, 1958. Sign., med årstal på bagsiden. Olie på lærred. 38 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1831/633
Harald Sonesson: Stumpen med fyldepen, originalillustration Sign. HS. Pen og vandfarve på papir. Bladstørrelse 28 x 22,5. U.r.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1831/632
J. F. Willumsen: Studietegning, "Mor og datter i tre alderstrin". Usign; dateret 14. april 1904. Blyant på papir. Lysmål 35 x 22.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
1831/625
Børge Bokkenheuser: Parti fra Sletten, Humlebæk. Sign. Bokkeheuser 61. Olie på lærred. 50 x 62.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/623
Joseph Duncan: Figurkomposition. Sign. Duncan 72. Olie på lærred. 66 x 81.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/621
Lis Bjergsted: Komposition fra Nyhavn. Sign. Lis Bjergsted. Olie på lærred. 62 x 65.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
1831/618
Judit Ström: Triptykon fra serien "All Down Hill", 2003. Sign. på bagsiden samt årstal. Olie på lærred. Samlet 300 x 100. Uindrammet. (3)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
-
1831/617
Lis Bjergsted: Parti fra Nyhavn. Sign. Lis Bjergsted. Olie på lærred. 61 x 80.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
1831/614
Dansk kunstner: Landskab fra Bornholm. Usign. Olie på lærred. 78 x 89.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
1831/613
Poul S. Nielsen: Siddende model. Sign. monogram. Olie på lærred. 75 x 40.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/611
Kay Simmelhag: Gadeparti fra Cagnes-sur-Mer, Frankrig, 1924. Sign. på bagsiden samt årstal. Olie på lærred. 101 x 82.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
1831/610
Henry Heerup: Tre ark med skitser. Alle sign. Heerup. Blyant på papir. Bladstørrelser 22 x 18, 18 x 22 og 10 x 16. Uindrammet. (3)
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1831/608
Peter Brandes: Komposition. Sign. P. Brandes. Mixed media på papir. Bladstørrelse 35 x 50.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1831/607
Povl Schrøder: Kvinde i landskab. Sign. Povl Schrøder 16. Olie på lærred. 81 x 65.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1831/601
Ib Eisner: Komposition. "Brunet Regnvejrsbillede". Sign. Ib Eisner. Olie på lærred. 42 x 35.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
1831/600
Poul S. Nielsen: Komposition med pige. Sign. monogram. Olie på lærred. 28 x 37.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/587
Lis Zwick: "Tango i Midsommer". Sign. Lis Zwick 1988. Olie på lærred. 115 x 105.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
1831/596
Wilhelm Andersen: "The Painters Love". Sign. Wilhelm Andersen. Akvarel på papir. Lysmål 34 x 53.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
1831/593
Mogens Balle: "Under grønt". Sign. MB. Olie på lærred. 24 x 33.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/595
Niels Guttormsen: "Meandros". Sign. Guttormsen 1988. Relief i rødt monteret på plade. 57 x 57.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1831/576
J. F. Willumsen: Studietegning, "Mor og datter i tre alderstrin". Usign; dateret 8. feb. 1904. Blyant på papir. Lysmål 35 x 22.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1831/562
Olaf Rude: Sommerlandskab, Bornholm. Sign. Olaf Rude 39. Olie på lærred. 89 x 130.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
1831/564
Ingálvur av Reyni: Komposition med huse. Sign. IR. Olie på lærred. 55 x 70.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
1831/568
Hans Voigt Steffensen: "Dansende ungarer", 1980. Sign. H. Voigt Steffensen. Olie på lærred. 60 x 70.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1831/566
Inger Hanmann: Uden titel. Sign. I. H. Emalje på metal. 50 x 50.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/556
Albert Bertelsen: "Maleri II". Sign. Albert samt på bagsiden Albert Bertelsen, 2004. 35,5 x 80.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1831/551
Ib Geertsen: "En roers stemning", 1950. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 28 x 38.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
1831/553
Christine Swane: Opstilling med flasker. Sign. C. Sw 1955; sign. med årstal på bagsiden. Olie på lærred. 47 x 63.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
1831/548
Finleif Mortensen: Landskab, Færøerne. Sign. F. Mortensen, 07 samt på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 70.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
1831/545
Erik Bille Christiansen: "Fugleøen", 2009. Sign. på bagsiden samt titel og årstal. Olie på lærred. 131 x 163.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/543
Anders Moseholm: Komposition med figurer, 1995. Sign. på bagsiden samt årstal. Mixed media på lærred. 69 x 88.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
1831/535
Jaromir Kocourek: "Great Musical Artists of the world". Sign. Jaromir Kocourek 96. Olie på lærred. 80 x 120. Uindrammet.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
1831/533
Erling Steen: Opstilling med kande. Sign. Steen 2001. Olie på lærred. 65 x 93.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/531
Jørgen Nash: "...over Øresund", 1966. Sign. på bagsiden samt titel og årstal. Olie på plade. 100 x 70.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/523
Harald Engman: Gadeparti fra Nyboder. Sign. Harald Engman 56. Olie på lærred. 36 x 46.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/509
Robert Storm Petersen: "Solo og Kor". Sign. Storm P. Gouache på papir. Lysmål 31 x 24.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
46.000 DKK -
1831/508
Zacharias Heinesen: Bygd, Færøerne. Sign. ZH 80. Olie på lærred. 50 x 65.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
1831/507
Mogens Balle: "Høstens gæster", ca. 1968-70. Sign. MB. Olie på lærred. 46 x 55.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK