Auktion 1831
i Havnen
Moderne malerier
Moderne kunst og design
1831/535
Jaromir Kocourek: "Great Musical Artists of the world". Sign. Jaromir Kocourek 96. Olie på lærred. 80 x 120. Uindrammet.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
1831/533
Erling Steen: Opstilling med kande. Sign. Steen 2001. Olie på lærred. 65 x 93.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/531
Jørgen Nash: "...over Øresund", 1966. Sign. på bagsiden samt titel og årstal. Olie på plade. 100 x 70.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/523
Harald Engman: Gadeparti fra Nyboder. Sign. Harald Engman 56. Olie på lærred. 36 x 46.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/509
Robert Storm Petersen: "Solo og Kor". Sign. Storm P. Gouache på papir. Lysmål 31 x 24.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
46.000 DKK -
1831/507
Mogens Balle: "Høstens gæster", ca. 1968-70. Sign. MB. Olie på lærred. 46 x 55.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK