Auktion 1831
i Aarhus
Moderne malerier
Moderne kunst og design
2017/560
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
1933/664
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
800 DKK -
1911/710
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1840/991
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1839/552
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
1838/1009
Vurdering :
1.000 DKK Ikke solgt
1834/873
Svend Saabye: Landskab med marker. Sign. Saabye. Olie på lærred. 55 x 70.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
1834/816
Kjeld Appel: Komposition med figur. Sign. KA. Akryl på lærred. 115 x 35.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
500 DKK -
1831/861
Dansk maler, 20. årh.: Strandparti. Sign. Utydelig signatur, 19?? Olie på lærred monteret på træ. 30 x 42.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
1831/857
Ortwin Nøbbe: Cirkusmanege med akrobater, løvetæmmer m.m. Sign. monogram 03, 79. Olie på masonit. 61 x 81.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1831/852
Kristian Begtorp: "Septemberskyer, Helgenæs". Sign. Begtorp 73. Olie på lærred. 77 x 92.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/848
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1831/818
Anna Sørensen: Komposition. Sign. på bagsiden Anna Sørensen, AS 2007. Olie på lærred. 40 x 30.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
1831/810
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/808
Flemming Rodian: "Noget fra hverdagen", 1977. Sign. Rodian. Olie på lærred. 67 x 92.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
1831/803
Ubekendt maler, 20. årh.: "Nature Morte". Sign. Vincze, Tempera-1960. Bly og tempera på papir. Lysmål 34,5 x 52,5.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
550 DKK -
1831/804
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
1831/797
Dansk maler, 20. årh.: Kompositioner. Sign. Sys P. Tre olie på lærred. 54,5 x 51 - 60 x 45,5. (3)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
280 DKK -
1831/796
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
1831/795
Italiensk maler, 20. årh.: Blomstrende frugttræer. Utydeligt monogram. Olie på malerpap. 19 x 29.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
1831/794
Eigil Wendelboe-Jensen: Rødben i vandkanten. Sign. E. Wendelboe J. 1923. Vandfarve på papir. Bladstørrelse 47,5 x 62.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
1831/769
Ulla Henriette Bille: Portræt af en ung kvinde. Sign. U. Bille. Olie på lærred monteret på malepap. 50 x 40.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
1831/753
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
1831/744
Mona Askær: Abstraktion. Sign. på bagsiden Mona Askær, 2016. Akryl på lærred. 70 x 70. U.r.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1831/738
Harald Sonesson: Stumpen får en buket. Sign. HS. 12 Stumpen originaltegninger på tre ark. Bladstørrelse 19,5 x 56. U.r. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/735
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
1831/728
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/727
Mini Blume: "Købke Parafrase". Sign. på bagsiden Mini Blume, 96. Olie på lærred. 206 x 120.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/719
Ludvig Jacobsen: Scene fra Lully og Molières "Le Mariage Forcé". Olie på lærred. 60 x 48.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
460 DKK -
1831/710
Anna Sørensen: To kompositioner. Sign. på bagsiden AS og Anna Sørensen 2007. Olie på lærred. 30 x 30. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1831/714
Niels Christian Daugaard: Opstilling i en vindueskarm. Sign. Daugaard. Olie på lærred. 91 x 118.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
1831/712
Mogens Vantore: Kvindelig model. Sign. Vantore. Olie på lærred. 60 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/708
Inge Hørup: "Figurer i blæsevejr". Sign. Inge Hørup, 2002. Olie på lærred. 69,5 x 60.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1831/706
Villy Emil Hansen: U.T. Sign. på bagsiden med kunstnerens stempel 1976. Olie og akryl på masonit. 122 x 100. U.r.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/681
Svend Saabye: Skovsneppe. Sign. Svend Saabye, 18/1-78 med dedikation. Vandfarve på papir. Lysmål 30 x 43.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
1831/633
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1831/556
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1831/548
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
1831/508
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK