Auktion 1831
i Havnen
Moderne grafik
Moderne kunst og design
1838/725
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
1835/603
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
1835/614
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1835/601
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
1835/535
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
1834/741
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/701
Egill Jacobsen: To kompositioner. Begge sign. EJ 83 og 85, særtryk. Litografier i farver. Lysmål 52 x 40. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1831/699
Mogens Andersen: Komposition. Sign. Mogens Andersen, E.A. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 55.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
1831/697
Andy Warhol: "Marilyn Monroe". Stemplet på bagsiden "fill in your own signature". Serigrafi i farver. Bladstørrelse 91 x 91. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1831/689
Peter Brandes: Komposition. Sign. P. Brandes, 10/180. Litografi i farver. Bladstørrelse 120 x 169.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1831/688
Christian Dotremont, Mogens Balle: Komposition, 1975. Sign. Balle, Dotremont. Litografi i farver. Lysmål 45 x 58.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1831/680
Henry Heerup: "Kolding 83". Sign. Heerup. Litografisk plakat i farver. Lysmål 71 x 59.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1831/679
Ole Schwalbe: Udstillingsplakat fra 1979. Sign. Schwalbe 79. Litografisk plakat i farver. Lysmål 79 x 38.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
1831/676
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1831/673
Mogens Andersen: To komposition. Begge sign. og nummererede. Litografier i farver. Bladstørrelser 76 x 54. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1831/660
Per Kirkeby: Komposisiton. Sign. PK 82, 200/300. Litografi i farver. Lysmål 63 x 46.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
1831/667
Peter Brandes: Komposition. Sign. Peter Brandes 7/100. Litografi i farver. Bladsstørrelse 55 x 75.
Vurdering :
1.200 DKK Hammerslag:
700 DKK -
1831/659
Vurdering :
1.200 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
1831/658
Vurdering :
1.200 DKK Hammerslag:
950 DKK -
1831/657
Vurdering :
1.200 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
1831/655
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/652
Tal R: Komposition. Sign. Tal R. Litografi i farver. Bladstørrelse 40 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
1831/653
Christian Lemmerz: To kompositioner. Begge sign. Lemmerzs 98, 18/20. Raderinger. Bladstørrelse 50 x 38. Uindrammede. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/646
Jens Birkemose: "The Rosy Crucifixion i Henry Miller sexus", 1985. Sign. J. Birkemose. Offset i farver. Bladstørrelse 122 x 87. Uindrammet.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
290 DKK -
1831/645
Carl-Henning Pedersen: Komposition fra serien "Hans Christian Andersen Suite". Sign. Litografi i farver. Lysmål 53 x 79.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1831/643
Egill Jacobsen: Maskekomposition. Sign. EJ 83, EA. Litografi i farver. Lysmål 27 x 19.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
1831/642
Carl-Henning Pedersen: Tre kompositioner. Usign. Litografier i farver. Bladstørrelse 31 x 24. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1831/641
Asger Jorn: Fire kompositioner, 1965. Usign. Litografier i farver. Bladstørrelser hver 23 x 22. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
1831/638
Corneille: Komposition. Sign. Corneille 99, HC 11/30. Akvatinte i farver. Bladstørrelse 48 x 36. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/630
Kurt Trampedach: "Blade fra min dagbog I-III", 1976-1977. Alle sign.Litografier. Bladstørrelser 40 x 54. Uindrammet. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1831/631
Per Kirkeby: Fem kompositioner fra serien "Den lille havfrue", 1984. Usign. Litografi i farver. Bladstørrelse 21 x 29. (5)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1831/627
Corneille: Komposition. Sign. Corneille 87, HC. Akvatinte i farver. Bladstørrelse 40 x 52. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/629
Poul Pedersen: Fire kompositioner fra serien "Pasadena". Alle sign. Poul Pedersen, 21/50. Lysmål 29 x 24. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
1831/628
Sigurd Steen Vasegaard: To kompositioner. Begge sign. Sigurd Steen Vasegaard. Linoleumssnit. Lysmål 28 x 48 og 38 x 46.(2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
1831/624
Henry Heerup: "Maskerade". Sign. Heerup. Litografi i farver. Lysmål 52 x 73.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
1831/622
Kongstadbock: To kompositioner. Sign. Kongstadbock 2016. Electrostatist print. Unikke. Lysmål 29 x 20. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
1831/619
D*Face (Dean Stockton): "Ha, Ha, Ha, Not So Superman", 2008. Sign. Radering og serigrafi i farver. Lysmål 86 x 57.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1831/602
Walasse Ting: To kompositioner. Begge sign. Ting, 79, hhv. AP. 6 og 8/20. Litografier i farver. Lysmål 43 x 57. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1831/605
Mogens Balle: Kompositon, 1969. Sign. Balle, XII/XXV. Litografi i farver. Lysmål 49 x 67.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1831/604
Oluf Høst: To kompositioner med Bognemark. Begge sign. Litografier i farver. Lysmål 49 x 62 og 41 x 63. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
1831/603
Marja De Raadt: "Det japanske værelse". Sign. Maja De Raadt 1931, 5/25 ET. Linoleumstryk i farver. Lysmål 48 x 30.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/577
Robert Jacobsen: Komposition. Sign. Rob Jacobsen, 14/60. Håndkoloreret ætsning. Lysmål 56 x 54.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1831/591
Robert Jacobsen: Komposition. Sign. Rob. Jacobsen, 9/90. Litografi i farver på tykt papir. Bladstørrelse 76 x 55.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
1831/589
Carl-Henning Pedersen: To kompsitioner. Begge sign. Carl-Henning Pedersen, 1985, 201/250. Litografier i farver. Lysmål 58 x 43. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
1831/588
Ubekendt kunstner,: Komposition. Sign. HC X/XI. Carborundumtryk i farver. Bladstørrelse 76 x 57.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/585
Carl-Henning Pedersen: "Jerusalems syv porte". Komplet mappe med fem litografier i farver. Bladstørrelse 61 x 88 og 88 x 61. (9)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/583
Asger Jorn: "Trop tôt". Sign. Jorn 69, 19/75. Litografi i farver. Lysmål 39 x 59.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1831/549
Ole Ahlberg: "Motherly Love". Sign. Ole Ahlberg 14, 3/75. Giclée tryk i farver. Bladstørrelse 61 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1831/541
Michael Kvium: Komposition fra serien "Limelight Bastard". Sign. Kvium 95, 46/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 24 x 24.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
1831/529
Ole Ahlberg: Komposition. Sign. Ole Ahlberg 07, 42/50. Giclée tryk i farver. Bladstørrelse 71 x 60. Uindrammet.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1831/525
Hans Scherfig: "Afrikansk elefant". Sign. Scherfig 1971, 130/150. Litografi i farver. Lysmål 60 x 44.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK