Auktion 1831
Moderne malerier /
CoBrA
Moderne kunst og design
1831/635
Erik Ortvad: Parti fra Christiansø, 1958. Sign., med årstal på bagsiden. Olie på lærred. 38 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1831/610
Henry Heerup: Tre ark med skitser. Alle sign. Heerup. Blyant på papir. Bladstørrelser 22 x 18, 18 x 22 og 10 x 16. Uindrammet. (3)
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
1831/593
Mogens Balle: "Under grønt". Sign. MB. Olie på lærred. 24 x 33.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/507
Mogens Balle: "Høstens gæster", ca. 1968-70. Sign. MB. Olie på lærred. 46 x 55.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK