Auktion 1831
i Aarhus
Varia
1831/1580
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/1579
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
360 DKK -
1831/1578
DSB stationsklokke af patineret bronze, stemplet "62". 20. årh.s midte. H. 23. Diam. 30.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
500 DKK -
1831/1577
Karaffel af klart glas med prop, graveret med navnetræk Knud Jørgensen anno 1777. Antageligt Norge. H. 28.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
1831/1576
"Lavinen", "Gribben" og "Niels Greve". Tre navneskilte af egetræ med bogstaver af bronze. L. 58,5-74. (3)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
480 DKK -
1831/1561
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i farver på koralrød grund. Mærket Jiaqing, men 20. årh. H. 22.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
1831/1557
Kavalerur af 14 kt. guld. Skive sign. Türler, Zürich. Vægt ca. 52 gr. diam. 4,5.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
1831/1560
Vurdering :
800 DKK Hammerslag:
480 DKK -
1831/1559
Samling af seks diverse stager af malm. 18.-19. årh. H. 11-15. (6)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/1558
Fritz Kochendörfer: Ørn. Figur af marmor. Plakette på sokkel betegnet Kochendörfer, München. H. 46.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/1555
Et par svenske Barok stager af messing, drevet og graveret med frugter og ornamentik. 18. årh. H. 21,5. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
1831/1522
Skrin af sølv med lås, opsat på fire løvefødder. Uidentificeret mesterstempel FR, 19. årh. H. 13.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/1518
Et par kaminbukke af bronze, støbt med putti, rocailler og kæmninger. Rococoform. 19. årh. H. 38. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1831/1521
Et par håndlavede grønlandske skåle af fyrretræ med indlægninger af ben. 20. årh. H. 5,5, Diam. 21,5 og 24. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/1520
Grønlandsk vandspand af flydetræ med figurer af ben i form af figurer og dyr, indrettet med drikketud. 20. årh. H. 20. Diam. 18.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/1516
Skønvirke kaffeservice af sølv bestående af kaffekande, sukker- og flødesæt samt sukkertang. 1908-1918. (4)
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
1831/1512
Herrelommeur af 18 kt. guld, støvkapsel af metal. Værk med nøgleoptræk. 19. årh. Vægt ca. 75 gr. Diam. 4,7.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
1831/1510
"Blå Blomst Kantet og Flettet". Dele af middags- og kaffeservice af porcelæn, bestående af 92 dele. (92)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
1831/1508
Et sæt på seks tallerkener af porcelæn, dekorerede i farver og guld med portrætter. Sèvres. 19. årh. Diam. 24. (6)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/1506
Engelsk kaffekande af sterlingsølv, rigt drevet med rocailler, blomster og bladværk. Mester Benjamin Gignac, London 1764.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/1500
"Rosenborg". Bestik af sterlingsølv, bestående af 56 dele. Udført hos A. Michelsen. Vægt ekskl. dele med stål ca. 1915 gr. (56)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt