Auktion 1831
Etnografika
Varia
1831/1642
Grønlandsk perlebroderi billede. Ca. 1975. Rammemål 104 x 84.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
1831/1602
"Fiskemesteren" Niels Laurits Nielsen, 1877-1946: Tre grønlandske relieffer af udskåret og bemalt træ med dagliglivscener. L. 26-65 cm. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
1831/1521
Et par håndlavede grønlandske skåle af fyrretræ med indlægninger af ben. 20. årh. H. 5,5, Diam. 21,5 og 24. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/1520
Grønlandsk vandspand af flydetræ med figurer af ben i form af figurer og dyr, indrettet med drikketud. 20. årh. H. 20. Diam. 18.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/1513
Peter Fallentin Rosing m.fl.: 14 figurer af udskåret kaskelottand, rensdyrben og narhvalstand. H. 8-12 cm. (14)
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK