Auktion 1831
i Havnen
Moderne kunst og design
1838/857
Hans J. Wegner: "CH-23". Sæt på seks stole af originalt sortlakeret eg med sæde af sort papirflet. Udført Hos Carl Hansen. (6)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
1838/811
Grete Jalk: Et par højryggede lænestole med stel af eg, ryg med vertikale tremmer. Betrukket med ternet brun/sort uld. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
1838/725
Sam Francis: Plakat fra Philosophie des arts collection. Litografisk plakat i farver. Bladstørrelse 84 x 56. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
1838/724
Thorvald Hagedorn-Olsen: Kystparti. Sign. Hagedorn-Olsen. Olie på lærred. 50 x 60.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK