Auktion 1831
i Aarhus
Moderne kunst og design
1839/733
Ubekendt snedkermester: Et sæt på otte "ladder back" stole af mahogni, sæder med patineret brunt skind. 1930'erne. (8)
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
1834/901
Dansk design: Standerlampe med trepasfod og justérbar perforeret skærm af sortlakeret metal. 1950-60erne. H. 126.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
1834/873
Svend Saabye: Landskab med marker. Sign. Saabye. Olie på lærred. 55 x 70.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
1834/842
Karin Hammar, m.fl.: Vase og lysestage samt skål af glas. Stockholms Glasbruk, Strömbergshyttan, m.fl. H. 6,7-29. (3)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
1834/816
Kjeld Appel: Komposition med figur. Sign. KA. Akryl på lærred. 115 x 35.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
500 DKK -
1834/815
Dansk møbeldesign: Konveks bord af teak med hollandsk udtræk, ben med beslag af messing. H. 74. L. 142,5/255,5. B. 92.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1834/540
Hans J. Wegner: "CH 27". Lænestol af egetræ, sæde og ryg med spanskrørsflet. Udført hos Carl Hansen & Søn, Odense.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK