Auktion 1831
Moderne kunst og design
1839/733
Ubekendt snedkermester: Et sæt på otte "ladder back" stole af mahogni, sæder med patineret brunt skind. 1930'erne. (8)
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
1836/857
Niels Roth Andersen: Fritstående skrivebord af kirsebærtræ, front med to skuffer. H. 72. L. 190. B. 90.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1834/919
Ubekendt design: Rund stol, med stel af sort lakeret metal. Sæde og ryg af udspændt, sort kanvas, hæftet med hvid plastsnørre.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
250 DKK -
1834/901
Dansk design: Standerlampe med trepasfod og justérbar perforeret skærm af sortlakeret metal. 1950-60erne. H. 126.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
1834/873
Svend Saabye: Landskab med marker. Sign. Saabye. Olie på lærred. 55 x 70.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
1834/858
Ubekendt design: Loftlampe af forkromet metal med otte skærme af klart blomsterformet glas. H. 75. Diam. 30.
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
1834/842
Karin Hammar, m.fl.: Vase og lysestage samt skål af glas. Stockholms Glasbruk, Strömbergshyttan, m.fl. H. 6,7-29. (3)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
1834/838
Hans-Agne Jakobsson: Et par lysekroner af messing. Seks arme monteret med skærme af klart glas. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1834/816
Kjeld Appel: Komposition med figur. Sign. KA. Akryl på lærred. 115 x 35.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
500 DKK -
1834/815
Dansk møbeldesign: Konveks bord af teak med hollandsk udtræk, ben med beslag af messing. H. 74. L. 142,5/255,5. B. 92.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1834/755
Erik A. Frandsen: Komposition. Sign. Erik A. Frandsen. Mixed media på papir monteret på lærred. 100 x 70.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
1834/741
Asger Jorn: Uden titel. Sign. Jorn 70, 58/75. Litografi i farver. Lysmål 50 x 31.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1834/540
Hans J. Wegner: "CH 27". Lænestol af egetræ, sæde og ryg med spanskrørsflet. Udført hos Carl Hansen & Søn, Odense.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
1834/501
Karl Isakson: "Landskab från Smaaland (Holsby Brunn)", ca. 1914-16. Usign. Olie på lærred. 39 x 51.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK