Auktion 1831
Moderne malerier
Moderne kunst og design
1834/873
Svend Saabye: Landskab med marker. Sign. Saabye. Olie på lærred. 55 x 70.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
1834/816
Kjeld Appel: Komposition med figur. Sign. KA. Akryl på lærred. 115 x 35.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
500 DKK -
1834/755
Erik A. Frandsen: Komposition. Sign. Erik A. Frandsen. Mixed media på papir monteret på lærred. 100 x 70.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
1834/501
Karl Isakson: "Landskab från Smaaland (Holsby Brunn)", ca. 1914-16. Usign. Olie på lærred. 39 x 51.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK