Asian 876
Varia
1811/1662
Kinesisk penselbæger af bambus. Sen Qing ca. 1900. H. 18 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1808/1528
Kinesisk tripod røgelsekar af stentøj med blågrøn glasur. Ming 1368-1644. H. 21 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
1805/1593
Kinesisk spænde af hvidt Peking glas. Qing 18. årh. Senere base af træ. 6 x 5 cm.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
550 DKK -
1805/1592
Kinesisk plakette af porcelæn. Republik. Lysmål 23 x 14,5 cm. Indrammet (35 x 27 cm).
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1805/1519
Relieffragment af sandsten udskåret med Vishnu. Ca. 12.-13- årh. Monteret på base. 19 x 15 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK