Ældre kunst, antikviteter, smykker og armbåndsure
i Bredgade
Ældre malerier
Malerier
895/88
David Monies: To søstre giver hunden en godbid. Antagelig kunstnerens døtre. Usigneret. Olie på lærred. 160 x 155.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
895/84
Paul Fischer: Badepiger på stranden. Sign. Paul Fischer. Olie på lærred. 48 x 58.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
895/83
H. A. Brendekilde: "Juletræet hentes". Sign. H. A. Brendekilde 89. Olie på lærred. 52 x 74.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
895/77
Carl Locher: Båden går ud. Sign. Carl Locher Hornbæk 84. Olie på lærred. 118 x 195.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
895/71
Carl Locher: Tangsamlere ved Hornbæk strand med udsigt mod Gillejlee. Sign. Carl Locher 1882. Olie på lærred. 125 x 185.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
895/35
Michael Ancher: "En Pogeskole i Skagen". 1881. Usigneret. Olie på lærred. 80 x 70.
Vurdering :
100.000–150.000 DKK Hammerslag:
160.000 DKK -
895/27
Thomas Whitcombe: "Ostindienfareren Essex" set fra to vinkler nær Dover. Usigneret. Olie på lærred. 82 x 122.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK