Ældre kunst, antikviteter, smykker og armbåndsure
Selected
2012/9116
Johan Hugo Fürloh: Svensk senbarok kommode af nøddetræ. 18. årh.s første halvdel. H. 100. W. 130. D. 67.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
2012/9115
Et par svenske kommoder af blåmalet træ. Gustaviansk form, 20. årh. og senere. H. 78. B. 105. D. 51. (2)
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
2012/9080
Model efter Louis-Simon Boizot (1743-1809): Figur af patineret bronze, 'Proserpinas rov'. 19. årh. H. 50. Diam. 27.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2012/9077
Stort svensk udtræksbord. Gustavaiansk form, 20. årh.s begyndelse og senere. H. 75. Diam. 141. Fem tillægsplader af 50 cm. L. ialt 391 cm. (6)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2012/9044
Gustaviansk sofa af hvidmalet træ. Stockholm, 18. årh.s slutning. H. 89. L. 185. B. 70.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
2012/9029
Stort barok chatol af egetræ. 18. årh.s første halvdel. H. 220. B. 130. D. 65.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
2012/9002
Fransk konsol af forgyldt træ med plade af marmor. Rokoko form, ca. 1850. H. 82. B. 130. D. 59.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt