Ældre kunst, antikviteter, smykker og armbåndsure
Ældre malerier, møbler og varia
2031/135
Solur af messing bestående af to ringe graveret med hhv. romertal, bynavne, bredde og længdegrader, hvor imellem månedsskala. Ej stemplet. 18. årh. Diam. 9 cm.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
893/192
Fritstående fransk konsol af forgyldt træ med plade af hvid marmor. Louis XIV form, 19. årh.s slutning. H. 79. L. 150. B. 85.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2009/17
Fransk 'Duchesse Brisé' af delvist forgyldt træ; tredelt. Rokokoform, 19. årh.s slutning. H. 104. L. 220. B. 80.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2006/430
Stor rokoko væglampet af delvist forgyldt træ, med tre lysarme af metal, udskåret med ornamentik. Centraleuropa, 18. årh.s midte. H. 73. B. 53. D. 26.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2004/399
Dansk barok chatol af grøn og rød lak dekoreret med kineserier i guld. Senere plade. 18. årh.s første halvdel. H. 105. B. 111. D. 55.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2004/73
Paul Fischer: "Ved Hvidsten i Norge". Kunstnerens hustru Dagny ved vinduet. Sign. Paul Fischer Hvidsten 1892. Olie på lærred. 67 x 55.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2004/25
Nederlandsk maler, 17. årh.: Interiør med to skrivere. Usigneret. Olie på lærred. 97 x 114.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
2004/23
Charles-Guillaume Diehl: Fransk toiletbord af ibenholt. Låsen stemplet ‘Exposition de Vienne 1873, Diehl, Rue Michel Le Comté 19, Paris’. H. 75. L. 64. B. 47.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2004/7
P. S. Krøyer: "Fra Smedien i Hornbæk". Skitse. Sign. S. K. og nr. 17. Bly på papir. Bladstørrelse 42 x 58.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
2004/3
Henry Grandjean & Cie dobbeltkapslet damelommeur af 18 kt. guld, prydet med emalje og rosenslebne diamanter. Ca. 1870. Kassediam. 35 mm. Æske.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK