Ældre kunst, antikviteter, smykker og armbåndsure
Selected (udskudt)
2012/9080
Model efter Louis-Simon Boizot (1743-1809): Figur af patineret bronze, 'Proserpinas rov'. 19. årh. H. 50. Diam. 27.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
893/192
Fritstående fransk konsol af forgyldt træ med plade af hvid marmor. Louis XIV form, 19. årh.s slutning. H. 79. L. 150. B. 85.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2009/17
Fransk 'Duchesse Brisé' af delvist forgyldt træ; tredelt. Rokokoform, 19. årh.s slutning. H. 104. L. 220. B. 80.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2006/430
Stor rokoko væglampet af delvist forgyldt træ, med tre lysarme af metal, udskåret med ornamentik. Centraleuropa, 18. årh.s midte. H. 73. B. 53. D. 26.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2004/399
Dansk barok chatol af grøn og rød lak dekoreret med kineserier i guld. Senere plade. 18. årh.s første halvdel. H. 105. B. 111. D. 55.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2004/23
Charles-Guillaume Diehl: Fransk toiletbord af ibenholt. Låsen stemplet ‘Exposition de Vienne 1873, Diehl, Rue Michel Le Comté 19, Paris’. H. 75. L. 64. B. 47.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
1951/9095
Antikt Chelaberd Karabagh tæppe, Kaukasus. Klassisk "Sunburst" design omgivet af smal krabbe hovedbort. 1890-1910. 220 x 116.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
1951/9078
Johan Åkerblad: Svensk rokoko spejl i ramme af forgyldt træ. Stemlet med kronet IÅ. 18. årh.s midte. H. 140. B. 56.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
1951/9055
Et par franske armstole af bemalet træ. Régenceform, 19. årh. Betrukket med gobelin, dette 17. årh.s slutning. (2)
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
1951/9047
Stort fransk Empire kaminur af forgyldt bronze, urhus med siddende engel med lyre, skive af hvid emalje. Sign. Cailland á Paris. 19. årh.s begyndelse.
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
1951/9046
Svensk régence spejl i ramme af forgyldt og rigt udskåret træ. 18. årh.s midte. H. 115. B. 52.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1951/9044
Stort svensk stenbord med plade af Ölandssten, underdel af hvidmalet træ. H. 81. L. 160. B. 60.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
1951/9027
Gustaviansk prismekrone med stel af messing med seks lysarme, behængt med prismer i kæder, bundlpade af blåt glas. 18. årh.s slutning. H. 85. Diam. 74.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK