924 Highlights
Antikviteter og ældre våben
924/139Lyngby
Kinesisk export chatol af sort lak og sortmalet træ med forgyldt dekoration. Canton (Guangzhou) syd Kina, ca. 1740. H. 230. B. 115. D. 66.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK -
924/149Lyngby
Stor barok lysekrone af Böhmisk glas. Sammensat af forskellige dele, 18. årh.s første halvdel. H. 140. Diam. 95.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK -
924/157Lyngby
Dansk barok lågkrus af punslet sølv. Mester Dionis Willadsen, Næstved 1663-1693. Vægt 671 g. H. 15,5 cm.
Vurdering :
18.000–20.000 DKK -
924/177Lyngby
Mathias Ortmann, tilskrevet: Dansk Rokoko kommode. 18. årh.s midte. H. 85. B. 73. D. 50.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK -
924/197Lyngby
Signeret Hereke silke- og metaltrådstæppe, Tyrkiet. Nichedesign. Ca, 1,32 mio. kn. pr. m2. 20. årh.s anden halvdel. 112 x 85.
Vurdering :
12.000 DKK -
924/205Lyngby
"Lettre D’Amour”: Fransk empire kaminur af forgyldt bronze efter model af François-Louis Savart (1780-1828). Paris, c. 1810. H. 52. B. 43. D. 17.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
924/215Lyngby
"Fauna Danica" sæt på otte tallerkener af porcelæn. 3549. Royal Copenhagen. Diam. 25,5 cm. (8)
Vurdering :
30.000 DKK -
924/226Lyngby
Fransk Louis XVI snustobaksdåse af 18 kt. guld. Mester Jean Fremin, Paris ca. 1770. Vægt 78 g. L. 6,7 cm.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
924/242Lyngby
Antikt Suzani broderi, Usbekistan, central Asien. Gentagelsesmønster med blomstergrene i silkebroderi på lys bomuldsbund. Ca. 1900. 166 x 235.
Vurdering :
40.000 DKK -
924/263Lyngby
Østrigsk fuldskæftet kort riflet messingbeslået vognbøsse i flint af Caspar Zellner ca. 1730 med ottomansk pibe. (1)
Vurdering :
50.000 DKK -
924/274Lyngby
Et par små spanske usignerede fuldskæftede pistoler med miquelet låse og husariske kolber ca. 1800. (2)
Vurdering :
30.000 DKK