924 Highlights
Dansk guldalder og ældre malerier
924/1Lyngby
Thorald Brendstrup: Munke arbejdende i en klosterhave. Sign. monogram. Olie på papir. 19 x 26.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK -
924/9Lyngby
Martinus Rørbye: "Pergola ved kapucinerklostret i Amalfi". Dateret Amalfi 1835. Olie på papir. 35 x 50.
Vurdering :
800.000–1.000.000 DKK -
924/17Lyngby
C. A. Jensen: Portræt af grevinde Frederikke Marie Danneskiold Samsøe. Sign. C.A. Jensen 1826. Olie på lærred. 24 x 19,5.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
924/20Lyngby
Ditlev Blunck: Selvportræt som 46-årig. Sign. Blunck Wien 1844. Olie på lærred monteret på malepap. 22 x 19.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK -
924/24Lyngby
Wilhelm Marstrand: Udsigt fra et vindue i Eckersbergs atelier. Ca. 1829. Usigneret. Olie på lærred. 31 × 23.
Vurdering :
600.000–800.000 DKK -
924/26Lyngby
C. W. Eckersberg: Udsigt mod syd fra Helsingørs Rhed. Sign. E. 1830. Olie på lærred. 56 x 87. Empireramme.
Vurdering :
2.000.000–3.000.000 DKK -
924/31Lyngby
I. L. Jensen: Purpurfarvet sommerlevkøj. Sign. I.L. Jensen. Olie på malepap. 20 x 14.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK -
924/37Lyngby
Fernando Amorsolo: Ung pige ved en flodbred. Sign. F. Amorsolo Manila 1935. Olie på lærred monteret på plade. 51 x 66.
Vurdering :
300.000–400.000 DKK -
924/44Lyngby
Johannes Larsen: En flok flyvende strømænder over havet. Sign. monogram 26. Olie på lærred. 94 x 130.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK -
924/49Lyngby
Paul Fischer: En livlig vinterdag ved Vesterbro Passage i København med Rådhuspladsen i baggrunden. Sign. Paul Fischer 1913. Olie på lærred. 85 x 94.
Vurdering :
600.000–800.000 DKK -
924/55Lyngby
P. S. Krøyer: "Fru Marie Krøyer i Haven paa Skagen". Sign. S.K. 22 Juni 1892. Olie på træ. 23 x 33.
Vurdering :
4.000.000–6.000.000 DKK -
924/59Lyngby
P. S. Krøyer: "Strandstudie. Revlerne i klart månelys". 1884. Usigneret. Olie på lærred. 33 x 46.
Vurdering :
500.000–600.000 DKK -
924/65Lyngby
Paul Fischer: Den gamle dampsprøjte på Kultorvet i København. Sign. Paul Fischer 1900. Olie på lærred. 64 x 51.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK -
924/68Lyngby
Laurits Tuxen: "Måneopgang". Sign. L. T. 09. Olie på lærred. 46 x 61.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK -
924/73Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Buskroser og liljer. Sign. Alma Evers 1881. Olie på lærred. 83 x 70.
Vurdering :
25.000 DKK -
924/84Lyngby
Elisabeth Jerichau Baumann: Mor og barn. Sign. Olie på lærred. 74 x 61.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK -
924/92Lyngby
Peder Mønsted: Forårsdag ved en stråtækt bondegård. Sign. P. Mønsted Særslev 1925. Olie på lærred. 50 x 70.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK