922
Danske Bank – antikviteter, kunst og design
922/50
Täbriz tæppe, Persien. Medaljondesign. Nummereret eksemplar. 1950-1960. 345 x 492.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
922/38
Qum tæppe, Persien. Medaljondesign udført med høj detaljegrad. 20. årh.s midte. 321 x 442.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
922/36
Antikt Baotou-Suiyuan tæppe, Kina. Dekorativt gentagelsesmønster med blomster, grene og talrige fuglemotiver. 20. årh.s begyndelse. 281 x 341
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
922/35
Antikt Baotou tæppe, Kina. Klassisk landskabsmotiv. C. 1900. 282 x 342.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
922/20
Bidjar tæppe, Persien. Usædvanligt stort og veludført eksemplar, formentlig udført på bestilling. 20. årh.s begyndelse. 706 x 360.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
922/19
Signeret Kirman tæppe, Persien. Medaljondesign udført med en detaljerigdom uden lige. Signeret: Sedighiani. 20. årh.s begyndelse. 444 x 681.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK