Moderne kunst
Malerier, skulpturer og grafik
921/485
Fernandez Arman: "Variation", 2002. Sign. Arman, 80/99. Poleret bronze; monteret på sokkel af sortpatineret metal. H. 90.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
2336/629
Egor Koshelev: Uden titel. Sign. monogram. Blæk og salt på papir. 35 x 35.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
903/673
Maurice Estève: “Grisande”, 1966. Sign. Estève, E.A. Litografi i farver. Lysmål 70 × 54,5
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
900/556
Pablo Picasso: "Dwarf Danser", 1966. Fra Barcelona-Suiten. Sign. Picasso, 30/60. Efter maleri fra 1901. Offset litografi i farver. Lysmål 66 x 40
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Ikke solgt
900/513
Fernandez Arman: "Violon coupé IV", 2004. Sign. Arman, 57/100. Bocquel pd. Bronze. På fod af sortmalet metal. H. 61.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
900/493
We Are The Painters, Nicolas Beaumelle; Aurélien Porte: "She looks like a Mountain", 2012. Sign. på bagsiden på etiket. Mixed media på papir. 50 x 67 x 3
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
900/492
Thomas Zipp: "Drift". Sign. på bagsiden Thomas Zipp 11. Serigrafi, akryl og olie på lærred. 80 x 60. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
900/486
Lars Tygesen: Uden titel, 2007. Usign. Collage og olie på lærred i to dele. Samlet 250 x 250. Uindrammet.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK