Moderne kunst
Malerier, skulpturer og grafik
2336/629
Egor Koshelev: Uden titel. Sign. monogram. Blæk og salt på papir. 35 x 35.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
900/493
We Are The Painters, Nicolas Beaumelle; Aurélien Porte: "She looks like a Mountain", 2012. Sign. på bagsiden på etiket. Mixed media på papir. 50 x 67 x 3
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
900/492
Thomas Zipp: "Drift". Sign. på bagsiden Thomas Zipp 11. Serigrafi, akryl og olie på lærred. 80 x 60. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
896/779
Antoni Tapies: "Le Grand Grise", 1968. Sign. Tapies, 22/75. Litografi i farver. Bladstørrelse 153 x 104.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
896/741
Hartwell Yeargans: "The Family". Sign. og med titel på blændrammen. Olie på lærred. 83 x 61.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
896/739
Hartwell Yeargans: Uden titel. Sign. H. Yeargans. Olie på lærred. 63 x 51.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
896/738
Hartwell Yeargans: "Jazz Trio". Sign. H. Yeargans; sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 105 x 60.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
896/733
Harry Bertoia: Uden titel, ca. 1976. Usign. Patineret bronze. H. 14. B. 11,5.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Ikke solgt
896/690
Julia Schmidt: Uden titel. Sign. på bagsiden J. Schmidt 2003. Olie på plade. 90 x 76
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
896/672
Pierre Wemaëre: "Grosse Tête". Sign. P. Wemaëre 65; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 101 x 81.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
46.000 DKK