Moderne kunst
Malerier, skulpturer og grafik
921/485
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
2204/547
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2151/822
Pierre Bonnard: "La Toilette Assise", 1925. Sign. Bonnard. Litografi. Lysmål 42,5 x 30.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
903/673
Maurice Estève: “Grisande”, 1966. Sign. Estève, E.A. Litografi i farver. Lysmål 70 × 54,5
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2123/531
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2121/549
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
900/556
Pablo Picasso: "Dwarf Danser", 1966. Fra Barcelona-Suiten. Sign. Picasso, 30/60. Efter maleri fra 1901. Offset litografi i farver. Lysmål 66 x 40
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Ikke solgt
900/513
Fernandez Arman: "Violon coupé IV", 2004. Sign. Arman, 57/100. Bocquel pd. Bronze. På fod af sortmalet metal. H. 61.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
900/493
We Are The Painters, Nicolas Beaumelle; Aurélien Porte: "She looks like a Mountain", 2012. Sign. på bagsiden på etiket. Mixed media på papir. 50 x 67 x 3
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2106/501
Andy Warhol, efter: "Marilyn Monroe". Komplet sæt af ti serigrafier i farver. Udgivet af Sunday B. Morning. Bladstørrelse 91 x 91. Uindrammet. (10)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
2105/540
Niels Nedergaard: "Bevægelsesbillede - Neon", 1977-1979. Usigneret. Akryl på masonit. 123 x 114.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
899/1344
Pablo Picasso: "Le Vieux Roi", 1959. Sign. Picasso, 194/200. Litografi. Bladstørrelse 68 x 51.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
2049/561
Mogens Møller: "Tegn", 1974. Usign. Metal på sokkel af bemalet træ. H. 126. B. 43. D. 11.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2040/535
Albert Mertz: Uden titel. Sign. på bagsiden AM okt. 79. Mixed media på plade. 70 x 70. Monteret mellem to lag plexiglas.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
896/779
Antoni Tapies: "Le Grand Grise", 1968. Sign. Tapies, 22/75. Litografi i farver. Bladstørrelse 153 x 104.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
896/741
Hartwell Yeargans: "The Family". Sign. og med titel på blændrammen. Olie på lærred. 83 x 61.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
896/739
Hartwell Yeargans: Uden titel. Sign. H. Yeargans. Olie på lærred. 63 x 51.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
896/738
Hartwell Yeargans: "Jazz Trio". Sign. H. Yeargans; sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 105 x 60.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
2036/545
Ole Schwalbe: "Portræt af et maleri II", 1960. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 116 x 116.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2027/666
Bjørn Nørgaard: "Citat slut", 1977. Træstamme med diverse indlejrede effekter (sten, spejl, notater, æg) placeret bag glas. 100 x 23 x 23.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
2027/664
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
895/726
Sonia Delaunay: Uden titel. Sign. Sonia Delaunay 70, XVII/XX. Radering i farver. Bladstørrelse 65,5 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
895/720
Robert Motherwell: "Game of Change", 1987. Sign. Motherwell, 30/100. Aquatinte, litografi og collage på håndlavet papir. Bladstørrelse 90 x 69. Uindrammet.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
895/715
Peter Blake: "Side-Show", 1974-1978. Fem træsnit på Japan-papir. Alle sign. Peter Blake, 89/100. Bladstørrelse 29 x 23. I original mappe.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
895/713
David Hockney: "Maurice Payne". Sign. David Hockney 71, A.P. Ætsning. Bladstørrelse 92 x 70,5. Uindrammet.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
2021/711
Kristian von Hornsleth: "Chance Operations", 2001-2002. Fire unikke skulpturer i forskelligt materiale. (4)
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Ikke solgt
2021/700
Flemming Rosenfalck: "Skæve firkanter i rekler", 1957. Sign. med titel og datering på bagsiden. Relief af bemalet træ. 75 x 49 x 6.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2021/529
Maurice Estève: "Grisande", 1966. Sign. Estéve, 75/100. Litografi i farver. Lysmål 67 x 51.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2016/501
Bjørn Nørgaard: "Det rejsende element", 1997. Udkast til udsmykning på Trapholt, Kolding. Skulptur af sortpatineret bronze. H. 27. L. 37.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2015/718
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
2015/573
Jens-Flemming Sørensen: Brudt sfære. Sign. Jens-Flemming Sørensen 86. Skulptur af patineret bronze. H. 21. L. 48. B. 36.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2015/569
Hans Voigt Steffensen: Sommerlandskab. Sign. H. Voigt Steffensen 2007; sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 235 x 310.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
2014/673
Alexandre Fassianos: "Georgette dans la chambre". Sign. A. Fassianos. Gouache på papir. Bladstørrelse 44 x 47.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2014/533
Damien Hirst: "Beautiful Exotic Stretching Etchy Spinning Void Etching" fra "Stütz Mappe". Sign. Damien Hirst, 46/50 samt i trykket Damien Hirst 95.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
2014/541
Thorbjørn Lausten: Uden titel, 1973. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2014/535
Albert Mertz: "Gaveideer fra guldsmeden". Sign. på bagsiden Mertz 89 samt dateret 29/4/89. Mixed media og collage på papir. Bladstørrelse 62 x 47,5.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
893/880
Michael Kvium: "Contemporary Clowns". Sign. Kvium 16, A.P. 3/7. Litografier i farver. Bladstørrelse hver 69 x 50. (2)
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/879
Richard Kern: "Jen Sirey with gun & dick", 1994. Sign. på bagsiden, edition 4/10. C-print. Lysmål 32 x 21.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
893/877
Maurice Estève: "Arizovert", 1972. Sign. Estève, 27/75. Litografi i farver. Lysmål 36 x 28.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
893/876
Maurice Estève: "Java vrillée", 1977. Sign. Estève, 56/95. Litografi i farver. Lysmål 71 x 56.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
893/874
Karel Appel: "Ten by Appel. Portfolio of Ten Lithographs", 1978. Alle sign. Appel, 166/175. (10)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
893/873
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
893/872
Georg Baselitz: "Uden titel (Adler)". Sign. Baselitz 00, BAT. Radering i farver. Bladstørrelse 84 x 63.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
893/871
Per Kirkeby: Uden titel Sign. PK 92, 4/10. Udført hos Jørgen Hansen, Valby. Silketryk i farver. Lysmål 197 x 317.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
102.000 DKK -
893/870
Zao Wou-Ki: Uden titel. Sign. Zao Wou-Ki 74, HC/I. Radering i farver. Bladstørrelse 56 x 76. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
893/869
Zao Wou-Ki: "A la gloire de l'image et Art poétique". Sign. Zao Wou-Ki 76, 84/99. Litografi i farver. Bladstørrelse 50 x 75.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
893/868
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
893/867
Rolf Nesch: "Fische", ca. 1930. Sign. Rolf Nesch, Probe samt med titel. Ætsning og akvatinte. Lysmål 33,5 x 37.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
893/866
Pablo Picasso: "Le Vieux Roi", 1959. 6.1.59. Sign. i stenen Picasso med rødt. Ed. 1000 ekspl. Litografi. Lysmål 64 x 48
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
893/865
Pablo Picasso: Selvportræt, planche 8 fra serien "347 Gravures", 1968. Sign. Picasso, 6/50. Ætsning. Lysmål 49 x 39.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
893/863
Asger Jorn: "Occupations", 1939-1945 (1960). Alle blade sign. hhv. Jorn 39, Jorn 42, Jorn 43, Jorn 44 og Jorn 45, 47/50. Raderinger. (23)
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
893/862
Maurice Estève: "Prince", 1954. Sign. Estève, 80/220. Litografi i farver. Bladstørrelse 57 x 38.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
893/861
Sonia Delaunay: Uden titel, ca. 1970. Sign. Sonia Delaunay, 59/100. Radering i farver. Bladstørrelse 38 x 28
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
893/860
Jean Dewasne: Uden titel. Suite på ni serigrafier i farver. Alle sign. på bagsiden på etiket J. Dewasne, 30/100. Lysmål 62 x 108. (9)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
893/853
Pablo Picasso: "Les Mains liées I", 1952. Sign. Picasso, 18/50. Litografi. Lysmål 50 x 64.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
39.000 DKK -
893/852
Sam Francis: Uden titel, fra "Papierski Portfolio". Sign. Sam Francis, AP (Edition 50 ekspl). Litografi i farver. Bladstørrelse 76,2 x 55,8
Vurdering :
18.000–20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
893/849
Friedensreich Hundertwasser: “La Barca - Regentag”, Opus 683. Sign. Hundertwasser Ca'Vallesina 1969 / Mendocino 1968, A/9/251. Serigrafi i farver.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
893/848
Robert Rauschenberg: "Charms Against Harms". Sign. Rauschenberg 93, 70/100. Inkjet dye transfer på papir. Bladstørrelse 102 x 71.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
893/847
Jim Dine: Double Hearts. Sign. Jim Dine 1982, 100/100. Offset litografi og radering i farver. Bladstørrelse 44 x 45. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
893/845
Robert Motherwell: "Sirens II", 1988. Sign. monogram, 14/69. Ætsning og akvatinte i farver. Bladstørrelse 57 x 66.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
893/843
Andy Warhol, efter: "Flowers". Komplet sæt af ti serigrafier i farver. Udgivet af Sunday B. Morning. Bladstørrelse 91 x 91. Uindrammet. (10)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK