Moderne kunst og design
Moderne malerier /
Nutidskunst
Malerier, skulpturer og grafik
2242/636
Jan Krízek: Uden titel. To tegninger. Begge sign. monogram 58. Akvareller på papir. Hhv. 9 x 8 og 9 x 9. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2018/509
Helge Ernst: "Tizians Venus m.m.", 1975. Sign. Helge Ernst samt på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 90 x 100
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
891/1621
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Rob. Jacobsen. Akryl på lærred. 120 x 200.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
891/1610
Helge Ernst: "Rom-Souvenir", 1981. Sign. Helge Ernst samt på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 73 x 100
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
891/1608
Leif Sylvester: "Sommer Idyl". Sign. Sylvester 97; sign. på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 126 x 120.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Ikke solgt
891/1607
Lise Malinovsky: "Ensor del". Sign. på bagsiden Lise Malinovsky 94. Olie på lærred. 180 x 145.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
891/1593
Horst Antes: Figurkomposition. Sign. Antes. Akryl og sortkridt på papir. Bladstørrelse 87 x 64.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
891/1574
Ib Monrad Hansen: "Thalia" og "Melpomene", ca. 2002. Begge sign. på bagsiden Ib Monrad Hansen. Olie på lærred. Hver 139 x 105. (2)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK