Moderne kunst og design
i Bredgade
Moderne grafik
Malerier, skulpturer og grafik
2 emner
891/1663
Pablo Picasso: "Arlequin”, 1966. Fra Barcelona-Suiten. Sign. Picasso, E.A. Efter maleri fra 1907. Offset litografi i farver. Lysmål 66 x 51.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
891/1642
Le Corbusier: "Unité XVI", 1953 fra Unité portfolio. Sign. Le Corbusier, 6/130. Sign. i trykket L-C 13/8/53. Radering og aquatinte i farver. Lysmål 56 x 44.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK