Moderne kunst og design
Malerier, grafik og fotografier
888/750
Ole Schwalbe: "Komposition". Sign. på bagsiden Schwalbe 1954-55. Olie på masonit. 37 x 37
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
888/749
Søren Georg Jensen: Skulptur. Sign. monogram 76, stemplet 4/25. Patineret bronze på granitsokkel. Samlet H. 20.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
888/748
Søren Georg Jensen: "Toldboden". Sign. monogram 76, stemplet 4/25. Patineret bronze på granitsokkel. Samlet H. 21.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
888/745
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. PK 80. Mixed media på papir. Bladstørrelse 42 x 55.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
888/744
A. R. Penck: Kriger, ca. 1995. Sign. A.R. Penck. Rød- og sortmalet rustfrit stål. H. 44 B. 32. På sokkel af granit.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
888/742
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. PK 80. Mixed media papir. Bladstørrelse 55 x 42.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
888/741
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. PK 18-08-06 Læsø. Gouache og akvarel på papir. Bladstørrelse 51 x 65.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
888/740
Günther Förg: Dekoreret fad. Sign. Förg 96. Lertøj dekoreret i begitning samt glaseret. Diam. 32.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
888/739
Günther Förg: Stele. Sign. Förg, 11/25. Bronze. H. 21
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
888/738
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. PK 80. Mixed media på papir. 55 x 42
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
888/736
Niels Nedergaard: "Haremsdør 7", 1981. Usign. Attesteret på bagsiden af Viera Collaro. Akryl på lærred. 150 x 94.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
888/733
Jesper Neergaard: "Sun Wheel", 1988. Sign. Neergaard (HAHG). Hvid marmor. H. 41 B. 40
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
888/732
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. på bagsiden Mogens Andersen 82. Olie på lærred. 146 x 115. Uindrammet.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
888/731
Peter Bonnén: Uden titel, 1998. Sign. Peter Bonnén. Sortbrændt cortén stål. 55 x 50
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
888/730
Preben Hornung: "Atelierbillede", 1970. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 81.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
888/727
Al Hansen: Uden titel, 1979 samt "Bourgois comfort - Sex for rent", ca. 1980. Assemblage med tændstikker på træplade og collage på tændstiksæske med objekt. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
888/726
Kurt Trampedach: Selvportræt. Sign. Kurt Trampedach 75. Mixed media på papir. Bladstørrelse 190 x 120. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
888/725
Niels Nedergaard: "Bevægelses Billede", 1978. Usign.; Attesteret på bagsiden af Viera Collaro. Akryl på masonit. 146 x 134.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
888/724
Jean Tinguely: Uden titel. Dedikeret til Knud W. Jensen. Collage og mixed media. Sign. Jean, le 25. janvier 1987. Bladstørrelse 30 x 21.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
888/723
Vilhelm Bjerke-Petersen: "Koncentration". Sign. v.b.p. - 50; med titel på blændrammen. Olie på lærred. 27 x 41.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
888/722
Jan S. Hansen: "Drips 5", 13. maj 2012. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Mixed media på lærred. 140 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
888/721
Eivind Blaker: "Death Race", 2007. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Akryl på MDF-plade, relief. 125 x 132 x 10.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
888/720
Frederik Næblerød: “Narkoman-arme”. Sign. F. Næblerød på blændrammen. Mixed media på lærred. 55 x 75.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
888/719
John Kørner: Uden titel. Sign. på bagsiden Kørner 04. Olie og spejlglas på plade. 98 x 78.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
888/718
Klaus Thejll Jakobsen: "Dead mans last shirt", 2006. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Papir, tusch, akvarel, lim og pap.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
888/717
Christian Achenbach: "Ey!", 2007. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 174. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
888/714
Peter Linde Busk: "Untitled", 2015. Sign. PLB, 8/25. Patineret bronze. 22 x 23,5 x 6.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
888/713
Nick Theobald: "Bound me free", 2014. Lærred, bivoks, reb og stål på søjle af patineret stål. 165 x 30 x 30 inkl. søjle.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
29.000 DKK -
888/711
Frederik Næblerød: Uden titel. Sign. på bagsiden F. Næblerød 2013. Akryl på lærred. 120 x 85.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
888/710
Andreas Schulenburg: Regnbue med skattekiste. Sign. AS. Skulptur af filt. H. 122, B. 32.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
888/709
Frederik Næblerød: "Power of Woman". Usign. Forgyldt keramik. H. 22.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
888/706
Michael Kvium: "2 ens", 1999. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 30 x 135.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
888/705
Frederik Næblerød: "Stentøj 6", 2017. Sign. F. Næblerød. Forgyldt keramik. 44 x 25.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
888/704
Michael Kvium: Uden titel, 2007. Sign. og dateret på bagsiden. Akvarel og pastel på papir. Bladstørrelse 32,5 x 24,5.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
888/703
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
888/702
Corneille: Figurkomposition. Sign. Corneille 98, 37/40. Stemplet F. Delille, Paris. Atelier/studio J.M. Foubert. Keramisk relief. 52 × 44
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
888/700
Corneille: Figurkomposition. Sign. Corneille 98, BAT. Stemplet F. Delille, Paris. Atelier/studio J.M. Foubert. Keramisk relief. 52 × 43
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
888/699
Corneille: Uden titel. Sign. Corneille 2003. Bemalet litografi på lærred. 136 x 104.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
888/698
Carl-Henning Pedersen: "Himmel fugl". Sign. på bagsiden CHP 1950. Olie på lærred. 59 x 48.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
52.000 DKK -
888/697
Else Alfelt: "Det land Henning rejste til". Sign. Else Alfelt, 52. Akvarel på papir. Lysmål 30 x 48.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
888/696
Ejler Bille: "Dyret", 1937. Sign. E. Bille E.A. Patineret bronze. H. 26.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
888/695
Karel Appel: Uden titel. Sign. Appel. Mixed media på papir. Lysmål 36 x 24.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
888/692
Lucebert: Uden titel. Sign. Lucebert 89. Olie og gouache på papir monteret på lærred. 51 × 70.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
888/691
Harry Carlsson: Surrealistisk komposition. Usign. Olie på plade. 30 x 35.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
888/690
Elsa Thoresen: Surrealistisk komposition, 1940'erne. Sign. E. Thoresen. Olie på lærred. 27 x 22.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
888/689
Harry Carlsson: Surrealistisk komposition. Usign. Olie på træ. 49 x 39.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
888/688
Elsa Thoresen: Landskab med sommerfugl, 1940'erne. Sign. E. Thoresen. Olie på lærred. 22 x 27.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
888/687
Vilhelm Bjerke-Petersen: Uden titel. Sign. v.b.p. 47. Olie på lærred. 50 x 60.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
888/686
Harry Carlsson: Surrealistisk komposition. Usign. Olie på lærred. 64 x 52.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
888/685
Hans Scherfig: "Portræt af sønnen Peter som spæd". Sign. HS 1935. Tempera og olie på lærred. 43 x 32.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
888/683
Hans Scherfig: “Søløven Marius”, 1936. 22 original illustrationer. Gouache på pap. Vedlagt bog. (23)
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
888/681
Jens Adolf Jerichau: "Folkefest, Sydfrankrig", 1912. Usign. Olie på compoboard. 48 x 66.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
888/680
Erik Hoppe: Figur i Søndermarken, 1954. Sign. Hoppe. Olie på lærred. 68 x 81.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
27.000 DKK -
888/678
Erik Hoppe: Sommerdag i Søndermarken. Sign. Hoppe. Olie på lærred. 70 x 90.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
888/677
Karl Isakson, Hugo Carlberg: Landskab med rytter og figur (Vejviseren), ca. 1899. Usign. Blyant på papir. Lysmål 11 x 17
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
888/676
Astrid Holm: Liggende kvindelig model. Sign. [As]trid Holm 1910. Kul og lavering på pergament. Lysmål 30 x 60.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
888/675
Karl Isakson: Bibelsk motiv, 1899. Usign. På bagsiden attesteret: "Original verk af min broder Karl Isakson, Ester Isakson".
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
888/673
Karl Isakson: Bibelsk motiv, ca. 1899. Usign. Akvarel og gouache på papir. Lysmål 21 x 26
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
888/670
Gerda Wegener: Portræt af læsende kvinde med hund. Sign. Gerda Wegner. Akvarel og blyant på papir. Lysmål 60 x 49.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
888/669
Gerda Wegener: Portræt af kvinde i grøn kjole og perler. Sign. Gerda Wegner. Akvarel og blyant på papir. Lysmål 76 x 54.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK