Moderne kunst og design
i Bredgade
Moderne skulpturer /
Nutidskunst
Malerier, grafik og fotografier
2048/631
Kurt Trampedach: Et par handsker, 1970erne. Usign. Keramik. L. 23 og L. 25. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1951/626
Leif Sylvester: Figur. Polykromt dekoreret stentøj i tre dele. H. 140, B. 43, D. 33.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
1947/543
Søren Jensen: Uden titel. Sign. SJ 1991, 4/10. Bronze. H. 19 B. 18.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1944/527
Kurt Trampedach: Uden titel, 1970erne. Usign. Objekter i trækasse (tableau med hånd og tallerken). 33 x 33 x 30.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
888/793
Salvador Dali: "Venus à la Girafe", 1973. Betegnet Dali, 138/1500. Fuso dalla Venturi Arte Bologna - Italia. Bronze. H. 56.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
888/792
Salvador Dali: "The Surrealist Eyes", 1980. Præget sign. Dali, 144/999; stemplet på siden Dalart NV. 1980. Patineret bronze og mixed media. H. 34. B. 25. D. 9.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
888/773
Jens-Flemming Sørensen: Kvindeansigt. Usign. Marmor. H. 42. B. 57. D. 65.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
888/771
Ben Bianchi: Kvindebryst. Stemplet B. Bianchi EX NY 1973, 7/8. Bronze. 33 x 33
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
888/761
Gary Kuehn: "The loose ended green line". Sign. G. Kuehn. Lakfarve på papir. Bladstørrelse 66 x 101. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
52.000 DKK -
888/760
Gary Kuehn: Uden titel. Sign. Gary Kuehn 1968. Farvekridt på papir. Bladstørrelse 66 x 101. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
888/758
Gary Kuehn: Uden titel. Sign. G. Kuehn 1968. Tusch og blyant på papir. Bladstørrelse 76 x 56. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
888/749
Søren Georg Jensen: Skulptur. Sign. monogram 76, stemplet 4/25. Patineret bronze på granitsokkel. Samlet H. 20.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
888/748
Søren Georg Jensen: "Toldboden". Sign. monogram 76, stemplet 4/25. Patineret bronze på granitsokkel. Samlet H. 21.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
888/744
A. R. Penck: Kriger, ca. 1995. Sign. A.R. Penck. Rød- og sortmalet rustfrit stål. H. 44 B. 32. På sokkel af granit.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
888/740
Günther Förg: Dekoreret fad. Sign. Förg 96. Lertøj dekoreret i begitning samt glaseret. Diam. 32.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
888/739
Günther Förg: Stele. Sign. Förg, 11/25. Bronze. H. 21
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
888/733
Jesper Neergaard: "Sun Wheel", 1988. Sign. Neergaard (HAHG). Hvid marmor. H. 41 B. 40
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
888/731
Peter Bonnén: Uden titel, 1998. Sign. Peter Bonnén. Sortbrændt cortén stål. 55 x 50
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK