Moderne kunst og design
i Bredgade
Moderne malerier /
CoBrA
Malerier, grafik og fotografier
891/1631
Mogens Balle: "Glemte diger", 1974. Sign. MB; sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 98 x 130.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
1944/541
Corneille: "Femmes allongées et oiseau". Sign. Corneille 76. Akvarel og gouache på papir. Bladstørrelse 23 x 29.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
888/699
Corneille: Uden titel. Sign. Corneille 2003. Bemalet litografi på lærred. 136 x 104.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
888/698
Carl-Henning Pedersen: "Himmel fugl". Sign. på bagsiden CHP 1950. Olie på lærred. 59 x 48.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
52.000 DKK -
888/697
Else Alfelt: "Det land Henning rejste til". Sign. Else Alfelt, 52. Akvarel på papir. Lysmål 30 x 48.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
888/695
Karel Appel: Uden titel. Sign. Appel. Mixed media på papir. Lysmål 36 x 24.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
888/692
Lucebert: Uden titel. Sign. Lucebert 89. Olie og gouache på papir monteret på lærred. 51 × 70.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK