Moderne kunst og design
Malerier, grafik og fotografier
888/826
Peter Doig: Uden titel. Sign. Doig '05, 27/35. Ætsning og akvatinte i farver. Lysmål 56 x 45.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
888/825
Peter Doig: "Lapeyrouse Wall". Sign. Doig '05, 27/35. Ætsning og akvatinte i farver. Lysmål 45 x 56.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
888/824
Francis Bacon: "Etude pour un portrait de Pape Innocent X d'après Vélasquez", 1989. Sign. Francis Bacon, 31/60. Litografi i farver. Bladstørrelse 115,5 x 76.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
270.000 DKK -
888/823
Joan Miró: Komposition fra suiten "Oda á Joan Miró", 1973. Sign. Miró, H.C. Litografi i farver. Lysmål 94 x 66.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
888/822
Joan Miró: "L'Exilé vert", 1969. Sign. Miró, H.C. Ætsning, akvatinte og carborundum i farver. Bladstørrelse 102,5 x 70.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
888/821
Joan Miró: “Liberté des Libertés”, 1971. Sign. Miró, III/XXIV. Litografi i farver på Rives. Bladstørrelse 46,5 × 34,5.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
888/820
Joan Miró: "Partie de Campagne IV", 1967. Sign. Miró, 37/75. Ætsning i farver. Lysmål 97 x 68.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
888/819
Henri Matisse: "Nu assis, mains aux genoux", 1929. Sign. Henri Matisse, 8/25. Radering. Lysmål 38 x 27.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
888/818
Henri Matisse: "Nu couche de dos", 1929. Sign. Henri Matisse, 28/50. Litografi på Arches. Bladstørrelse 50 x 66
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
888/817
Marc Chagall: “Petits Paysans I”, 1968. Sign. Marc Chagall, épreuves d'artiste. Litografi i farver. Lysmål 39 × 35.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
888/816
Pablo Picasso: "Femme à l'Oiseau", 1966. Sign. Picasso, 20/50. Ætsning og akvatinte. Lysmål 31 x 39.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
888/815
Georges Braque: "Oiseau des forêts (Oiseau XVII)", 1958. Sign. G. Braque, 7/75. Litografi i farver. Bladstørrelse 72,5 x 54
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
888/814
Georges Braque: "Oiseau traversant un nuage (Oiseaux XI)", 1957. Sign. G. Braque, 5/10. Litografi i farver på Japan papir. Bladstørrelse 54 x 76
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
66.000 DKK -
888/813
Georges Braque: "Uranie II", 1958. Sign. G. Braque, 32/75. Litografi og akvatinte i farver. Bladstørrelse 38 x 56
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
888/812
Pablo Picasso: "Peace for all Nations"/"Friede allen Völkern", ca. 1951-52. Sign. Picasso. Litografisk trykt udstillingsplakat i farver. Bladstørrelse 72 x 77.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
888/811
Le Corbusier: "Le poeme de l'angle droit", 1955. Komplet mappe med 19 litografier i farver. Sign. Le Corbusier i kolofonen. Exemplaire numéro XI. (19)
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
888/810
Le Corbusier: Uden titel. Tryksign. L-C 55, 114/125. Litografi i farver. Bladstørrelse 65 x 54
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
888/808
Pierre Soulages: "Lithographie no. 36", 1974. Sign. Soulages, 75/95. Litografi i farver. Bladstørrelse 74 x 56
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
95.000 DKK -
888/807
Pierre Soulages: "Eau-Forte VIII", 1957. Sign. Soulages, 63/100. Ætsning i farver. Bladstørrelse 76 x 56,5.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
200.000 DKK -
888/806
Pierre Soulages: "Sérigraphie no. 1", 1973. Sign. Soulages, H.C. Trykt i forbindelse med en udstilling på Nordjyllands Kunstmuseum, Aalborg. Serigrafi.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
888/805
Pierre Soulages: "Sérigraphie no. 18", 1989. Sign. Soulages, 257/300. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 89 x 68,5. Uindrammet.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
888/804
Keld Helmer-Petersen: "The Dailyaide – The Silent Secretary 1951". Autograph diary for the year 1951 by Danish art photographer. More than 200 pages.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Ikke solgt
888/803
Keld Helmer-Petersen: 10 originalfotografier fra serien "Døre i Faaborg". Alle stemplet K. Helmer Petersen København på bagsiden.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
888/802
Keld Helmer-Petersen: 10 originalfotografier fra serien "Porte i Faaborg". Alle stemplet K. Helmer Petersen København på bagsiden. Sølvgelatineprint.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
888/801
Keld Helmer-Petersen: 10 originalfotografier fra serien "Fjæs". 9 stemplet K. Helmer Petersen København på bagsiden, en uden stempel. Sølvgelatineprint.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
888/800
Keld Helmer-Petersen: 10 originalfotografier fra serien "Set i sne". Alle signeret enkeltvis Keld Helmer-Petersen 1965 og stemplet på bagsiden. I orignal æske.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
888/799
Keld Helmer-Petersen: 10 originale vintagefotografier fra serien "Set i vand". Alle signeret enkeltvis Keld Helmer-Petersen 1965 og stemplet på bagsiden.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
888/798
Keld Helmer-Petersen: 10 originalfotografier fra serien "Set i sand 2". Alle stemplet K. Helmer Petersen København på bagsiden. Sølvgelatineprint.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
888/797
Keld Helmer-Petersen: 10 originalfotografier fra serien "Set i sand 1". Alle stemplet K. Helmer Petersen København på bagsiden. Sølvgelatineprint
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
888/796
Keld Helmer-Petersen: 10 originalfotografier fra serien "Strukturer". Alle signeret enkeltvis K. Helmer-Petersen 1965 og stemplet på bagsiden.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Ikke solgt
888/795
Keld Helmer-Petersen: 10 originalfotografier fra serien "Sydhavnen 2". Alle signeret enkeltvis Keld Helmer-Petersen 1965 og stemplet på bagsiden.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
888/794
Keld Helmer-Petersen: 10 originalfotografier fra suiten "Sydhavnen 1". Alle signeret enkeltvis Keld Helmer-Petersen 1965 og stemplet på bagsiden.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
888/793
Salvador Dali: "Venus à la Girafe", 1973. Betegnet Dali, 138/1500. Fuso dalla Venturi Arte Bologna - Italia. Bronze. H. 56.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
888/792
Salvador Dali: "The Surrealist Eyes", 1980. Præget sign. Dali, 144/999; stemplet på siden Dalart NV. 1980. Patineret bronze og mixed media. H. 34. B. 25. D. 9.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
888/791
Helge Ernst: "Opstilling i opløsning", 1976. Sign. Helge Ernst samt på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 90 x 100
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
888/787
Helge Ernst: "Rødt interiør", 1978. Sign. Helge Ernst samt på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 97 x 130
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
888/785
Robert Jacobsen: Uden titel, 1960. Sign. Rob. Jacobsen. Akvarel og oliekridt på papir. Bladstørrelse 50 x 64.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
888/784
Robert Jacobsen: "Konstruktion", 1954. Sign. Rob. Jacobsen. Oliekridt og tusch på papir. Bladstørrelse 50 x 66.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
888/783
Robert Jacobsen: Uden titel, 1989. Sign. Rob. Jacobsen. Gouache og tusch på papir. Bladstørrelse 76 x 56.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
888/781
Leif Sylvester: "Kysse Par". Sign. Sylvester 03; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 90.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
888/778
Friedrich Schröder-Sonnenstern: "Das Volksbeglückungs-Wunderhemd". Sign. F.S. Sonnenstern 1960. Farvekridt på papir. Lysmål 72 x 50.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
888/777
Friedrich Schröder-Sonnenstern: "Die Taubermühle". Sign. F. S. Sonnenstern 1960. Farvekridt på papir. Lysmål 72 x 49.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
888/776
Bengt Lindström: Figur. Sign. Lindström. Akryl på papir. Lysmål 120 x 80.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
888/775
Bengt Lindström: Uden titel. Sign. Lindström. Gouache på papir monteret på lærred. 80 x 63.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
888/774
Doris Bloom: "Genesis". Sign. Doris Bloom 91. Olie på lærred. 205 x 160.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
888/773
Jens-Flemming Sørensen: Kvindeansigt. Usign. Marmor. H. 42. B. 57. D. 65.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
888/771
Ben Bianchi: Kvindebryst. Stemplet B. Bianchi EX NY 1973, 7/8. Bronze. 33 x 33
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
888/770
Walasse Ting: Kvinde med blomster og vifte. Sign. med kunstnerens røde stempel. Akvarel på papir. Bladstørrelse 16 x 20,5.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
888/769
Walasse Ting: Hvilende kvinde. Sign. med kunstnerens røde stempel. Akvarel på håndgjort papir. Bladstørrelse 37 x 47.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
888/768
Walasse Ting: To kvinder med vifter. Sign. med kunstnerens røde stempel. Akvarel på papir. Bladstørrelse 16 x 20.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
888/767
Walasse Ting: Kvinder med papegøjer. Sign. med kunstnerens røde stempel. Akvarel på papir. Bladstørrelse 10 x 15.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
888/766
Walasse Ting: Liggende model. Sign. med kunstnerens røde stempel. Akvarel på papir. Bladstørrelse 16 x 20.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
888/761
Gary Kuehn: "The loose ended green line". Sign. G. Kuehn. Lakfarve på papir. Bladstørrelse 66 x 101. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
52.000 DKK -
888/760
Gary Kuehn: Uden titel. Sign. Gary Kuehn 1968. Farvekridt på papir. Bladstørrelse 66 x 101. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
888/759
Gary Kuehn: Uden titel. Sign. G. Kuehn. Tusch på papir. Bladstørrelse 66 x 101. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
888/758
Gary Kuehn: Uden titel. Sign. G. Kuehn 1968. Tusch og blyant på papir. Bladstørrelse 76 x 56. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
888/754
Ib Geertsen: "Variation III", 1971. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 65 x 50
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
888/753
Ib Geertsen: "Variation II", 1971. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 65 x 50.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
888/752
Ib Geertsen: "Variation I", 1971. Sign., med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 65 x 50
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
888/751
Ole Schwalbe: "Komposition". Sign. Schwalbe 1957-58 samt med titel på bagsiden. Olie på masonit. 60 x 45.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
888/750
Ole Schwalbe: "Komposition". Sign. på bagsiden Schwalbe 1954-55. Olie på masonit. 37 x 37
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
888/749
Søren Georg Jensen: Skulptur. Sign. monogram 76, stemplet 4/25. Patineret bronze på granitsokkel. Samlet H. 20.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK