Moderne kunst og design
i Bredgade
Moderne malerier /
Samtidskunst
Malerier og skulpturer
2042/7620
Bjørn Båsen: "Taffel XIII", 2008-2009. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie og mixed media på lærred. 111 x 131. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
888/591
Till Gerhard: "Passage", 2012. Sign. på bagsiden TG 2012 og med titel. Olie på lærred. 170 x 130. Uindrammet.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
888/590
Scott Campbell: "Smile forever", 2016. Sign. med titel og datering på bagsiden. Tatoveret svineskind i ramme af rustfrit stål. 62 x 46 inkl. ramme.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
888/587
HuskMitNavn: "Take me away". Sign. HuskMitNavn 14. Akryl på lærred. 180 x 180. Uindrammet.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
888/586
Kathrine Ærtebjerg: "Efter lang tids vandring nåede de frem", 2003. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 106 x 102. uindrammet.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
888/585
Michael Kvium: "Big Night Eye", 2006-2007. Sign. på bagsiden Kvium 06/07 med titel. Olie på lærred. 180 x 200. Uindrammet.
Vurdering :
175.000–200.000 DKK Hammerslag:
222.000 DKK -
888/582
René Holm: Uden titel. Sign på bagsiden René Holm 2007. Olie på lærred. 180 x 170.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
888/581
Tal R: "Up", 2003. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 249 x 249.
Vurdering :
300.000 DKK Hammerslag:
250.000 DKK -
888/580
David Shrigley: "In this room there is a wall which cannot be seen. That's why I've drawn it". Sign. på bagsiden David Shrigley 1996. Tusch på papir.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
888/579
David Shrigley: "Bad news - you will always be unhappy". Sign. på bagsiden David Shrigley 1996. Tusch og farveblyant på udskåret papir.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
888/578
Bjarne Melgaard: Uden titel, ca. 2005. Sign. Melgaard. Tusch og akvarel på papir. Bladstørrelse 33 x 41.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
888/574
Søren Martinsen: "5 days in the desert", 2006. Sign. på bagsiden samt titel og årstal. Olie på lærred. 90 x 200. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
888/573
Anette Harboe Flensburg: Uden titel. Sign. på bagsiden Anette Harboe Flensburg 2011. Olie på lærred. 75 x 110.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
86.000 DKK