888 Moderne kunst
Malerier, skulpturer og grafik
903/673
Maurice Estève: “Grisande”, 1966. Sign. Estève, E.A. Litografi i farver. Lysmål 70 × 54,5
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
900/556
Pablo Picasso: "Dwarf Danser", 1966. Fra Barcelona-Suiten. Sign. Picasso, 30/60. Efter maleri fra 1901. Offset litografi i farver. Lysmål 66 x 40
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Ikke solgt
893/751
Preben Hornung: Atelierbillede. Sign. monogram. Olie på lærred. 80 x 112.
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
893/742
Ib Geertsen: "Variation VI", 1971. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 65 x 50.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
893/741
Ib Geertsen: "Variation IV", 1971. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 65 x 50
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK