888 Moderne kunst
Moderne malerier /
Klassisk modernisme
Malerier og skulpturer
2 emner
891/1452
Vilhelm Lundstrøm: "Opstilling på et bord med hvid dug. Flere brød på et hvidt fad. Blå baggrund", 1928-29. Sign. på bagsiden VL. Olie på lærred. 65 x 81.
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
150.000 DKK -
891/1445
Erik Hoppe: Fra Christianshavn, 1930erne. Sign. Hoppe. Olie på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK