888 Moderne kunst
Moderne malerier /
Samtidskunst
Malerier, grafik og fotografier
2037/503
Oana Farcas: "Lucian Freud". Sign. på bagsiden Oana Farcas 2011 med titel. Olie på lærred. 30 x 40. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
891/1576
Claus Carstensen: "Soda", 2011. Sign. på bagsiden Carstensen 150111 med titel. Akryl på lærred. 210 x 156. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
1944/604
Ida Kvetny: ”Yale - Summer School June", 2005. Sign. med datering og titel på bagsiden. Akryl på lærred. 175 x 160.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
29.000 DKK -
888/722
Jan S. Hansen: "Drips 5", 13. maj 2012. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Mixed media på lærred. 140 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
888/721
Eivind Blaker: "Death Race", 2007. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Akryl på MDF-plade, relief. 125 x 132 x 10.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
888/720
Frederik Næblerød: “Narkoman-arme”. Sign. F. Næblerød på blændrammen. Mixed media på lærred. 55 x 75.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
888/719
John Kørner: Uden titel. Sign. på bagsiden Kørner 04. Olie og spejlglas på plade. 98 x 78.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
888/717
Christian Achenbach: "Ey!", 2007. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 174. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
888/711
Frederik Næblerød: Uden titel. Sign. på bagsiden F. Næblerød 2013. Akryl på lærred. 120 x 85.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
888/706
Michael Kvium: "2 ens", 1999. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 30 x 135.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
888/704
Michael Kvium: Uden titel, 2007. Sign. og dateret på bagsiden. Akvarel og pastel på papir. Bladstørrelse 32,5 x 24,5.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
888/703
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK