888 Moderne kunst
i Bredgade
Moderne malerier /
Klassisk modernisme
Malerier, grafik og fotografier
2012/523
Vilhelm Lundstrøm: Slutscenen fra "Tosca". Usign. Olie på lærred. 44 x 64.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
1943/505
Arturo Tosi: "Viale degli ulivi", 1951. Sign. A.Tosi. Betegnet på etiket på bagsiden. Olie på lærred. 51 x 60.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
888/685
Hans Scherfig: "Portræt af sønnen Peter som spæd". Sign. HS 1935. Tempera og olie på lærred. 43 x 32.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
888/681
Jens Adolf Jerichau: "Folkefest, Sydfrankrig", 1912. Usign. Olie på compoboard. 48 x 66.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
888/680
Erik Hoppe: Figur i Søndermarken, 1954. Sign. Hoppe. Olie på lærred. 68 x 81.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
27.000 DKK -
888/678
Erik Hoppe: Sommerdag i Søndermarken. Sign. Hoppe. Olie på lærred. 70 x 90.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
888/677
Karl Isakson, Hugo Carlberg: Landskab med rytter og figur (Vejviseren), ca. 1899. Usign. Blyant på papir. Lysmål 11 x 17
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
888/676
Astrid Holm: Liggende kvindelig model. Sign. [As]trid Holm 1910. Kul og lavering på pergament. Lysmål 30 x 60.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
888/675
Karl Isakson: Bibelsk motiv, 1899. Usign. På bagsiden attesteret: "Original verk af min broder Karl Isakson, Ester Isakson".
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
888/673
Karl Isakson: Bibelsk motiv, ca. 1899. Usign. Akvarel og gouache på papir. Lysmål 21 x 26
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
888/670
Gerda Wegener: Portræt af læsende kvinde med hund. Sign. Gerda Wegner. Akvarel og blyant på papir. Lysmål 60 x 49.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
888/669
Gerda Wegener: Portræt af kvinde i grøn kjole og perler. Sign. Gerda Wegner. Akvarel og blyant på papir. Lysmål 76 x 54.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK