888 Moderne kunst
Moderne malerier
Malerier, grafik og fotografier
888/720
Frederik Næblerød: “Narkoman-arme”. Sign. F. Næblerød på blændrammen. Mixed media på lærred. 55 x 75.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
888/719
John Kørner: Uden titel. Sign. på bagsiden Kørner 04. Olie og spejlglas på plade. 98 x 78.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
888/717
Christian Achenbach: "Ey!", 2007. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 174. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
888/711
Frederik Næblerød: Uden titel. Sign. på bagsiden F. Næblerød 2013. Akryl på lærred. 120 x 85.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
888/706
Michael Kvium: "2 ens", 1999. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 30 x 135.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
888/704
Michael Kvium: Uden titel, 2007. Sign. og dateret på bagsiden. Akvarel og pastel på papir. Bladstørrelse 32,5 x 24,5.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
888/703
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
888/699
Corneille: Uden titel. Sign. Corneille 2003. Bemalet litografi på lærred. 136 x 104.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
888/698
Carl-Henning Pedersen: "Himmel fugl". Sign. på bagsiden CHP 1950. Olie på lærred. 59 x 48.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
52.000 DKK -
888/697
Else Alfelt: "Det land Henning rejste til". Sign. Else Alfelt, 52. Akvarel på papir. Lysmål 30 x 48.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
888/695
Karel Appel: Uden titel. Sign. Appel. Mixed media på papir. Lysmål 36 x 24.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
888/692
Lucebert: Uden titel. Sign. Lucebert 89. Olie og gouache på papir monteret på lærred. 51 × 70.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
888/691
Harry Carlsson: Surrealistisk komposition. Usign. Olie på plade. 30 x 35.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
888/690
Elsa Thoresen: Surrealistisk komposition, 1940'erne. Sign. E. Thoresen. Olie på lærred. 27 x 22.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
888/689
Harry Carlsson: Surrealistisk komposition. Usign. Olie på træ. 49 x 39.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
888/688
Elsa Thoresen: Landskab med sommerfugl, 1940'erne. Sign. E. Thoresen. Olie på lærred. 22 x 27.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
888/687
Vilhelm Bjerke-Petersen: Uden titel. Sign. v.b.p. 47. Olie på lærred. 50 x 60.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
888/686
Harry Carlsson: Surrealistisk komposition. Usign. Olie på lærred. 64 x 52.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
888/685
Hans Scherfig: "Portræt af sønnen Peter som spæd". Sign. HS 1935. Tempera og olie på lærred. 43 x 32.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
888/681
Jens Adolf Jerichau: "Folkefest, Sydfrankrig", 1912. Usign. Olie på compoboard. 48 x 66.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
888/680
Erik Hoppe: Figur i Søndermarken, 1954. Sign. Hoppe. Olie på lærred. 68 x 81.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
27.000 DKK -
888/678
Erik Hoppe: Sommerdag i Søndermarken. Sign. Hoppe. Olie på lærred. 70 x 90.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
888/677
Karl Isakson, Hugo Carlberg: Landskab med rytter og figur (Vejviseren), ca. 1899. Usign. Blyant på papir. Lysmål 11 x 17
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
888/676
Astrid Holm: Liggende kvindelig model. Sign. [As]trid Holm 1910. Kul og lavering på pergament. Lysmål 30 x 60.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
888/675
Karl Isakson: Bibelsk motiv, 1899. Usign. På bagsiden attesteret: "Original verk af min broder Karl Isakson, Ester Isakson".
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
888/673
Karl Isakson: Bibelsk motiv, ca. 1899. Usign. Akvarel og gouache på papir. Lysmål 21 x 26
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
888/670
Gerda Wegener: Portræt af læsende kvinde med hund. Sign. Gerda Wegner. Akvarel og blyant på papir. Lysmål 60 x 49.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
888/669
Gerda Wegener: Portræt af kvinde i grøn kjole og perler. Sign. Gerda Wegner. Akvarel og blyant på papir. Lysmål 76 x 54.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK