888 Moderne kunst
i Bredgade
Moderne malerier /
Nutidskunst
Malerier og skulpturer
888/568
Rita Kernn-Larsen: Opstilling med brun kande. Sign. r k-l. Olie på lærred. 66 x 59.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
888/567
Rita Kernn-Larsen: Opstilling med kande, glas og profilhovede, 1937. Betegnet Rita Kern-Larsen og dateret på blændrammen. Olie på lærred. 46 x 36.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
888/565
Rita Kernn-Larsen: "An attendant", London 1939. Sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 63 x 46.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
888/564
Harry Carlsson: "Interview med Sokrates". Sign. Harry Carlsson 34. Olie på lærred. 108 x 84.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
150.000 DKK -
888/530
Ingálvur av Reyni: Uden titel. Sign. I av Reyni 79. Olie på lærred. 65 x 81.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK