888 Moderne kunst
Moderne kunst og design
2006/708
Jorge B. Stever: Uden titel, 1973. Sign. og dateret på bagsiden. Akryl på masonit. 140 x 117.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1951/626
Leif Sylvester: Figur. Polykromt dekoreret stentøj i tre dele. H. 140, B. 43, D. 33.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
1948/548
Knud Nielsen: "Rød dominant/Red Dominant", 1951-1952. Sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 147 x 88.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
1943/547
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. PK 80. Mixed media på papir. Bladstørrelse 55 x 42.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
1943/505
Arturo Tosi: "Viale degli ulivi", 1951. Sign. A.Tosi. Betegnet på etiket på bagsiden. Olie på lærred. 51 x 60.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK