Selected art and design highlights
Malerier og skulpturer
883/1197
Marc Quinn: "Bhasat Wilap at Assi Ghat". Sign. på bagsiden Marc Quinn 2010 med titel. Olie på lærred. 168 x 268. Uindrammet.
Vurdering :
500.000–600.000 DKK Hammerslag:
440.000 DKK -
883/1189
Willem de Kooning: "Untitled", ca. 1972-1974. Sortkridt og olie på vellum (dobbeltsidet). 170 x 105
Vurdering :
1.600.000–2.200.000 DKK Hammerslag:
1.500.000 DKK -
883/1188
Günther Förg: "Ohne titel" (Uden titel). Sign. Förg 07. Akryl på lærred. 160 x 150.
Vurdering :
600.000–800.000 DKK Hammerslag:
1.300.000 DKK -
883/1185
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. på bagsiden PK 05. Olie på lærred. 116 x 95.
Vurdering :
300.000–400.000 DKK Hammerslag:
290.000 DKK -
883/1166
Maurice Estève: "Tohu Bohu". Sign. Estève 71. Collage. Lysmål 54,5 x 49,5
Vurdering :
275.000 DKK Hammerslag:
270.000 DKK -
883/1162
Franciska Clausen: "Cercles et carré". Geometrisk komposition, Paris. Sign. F.C. 1929. Gouache på papir. Lysmål 53 x 40.
Vurdering :
400.000 DKK Hammerslag:
300.000 DKK -
883/1116
Asger Jorn: "Sermo rusticus". Sign. Jorn samt sign. på bagsiden Jorn 69 med titel. Olie på lærred. 100 x 81
Vurdering :
1.800.000–2.000.000 DKK Ikke solgt