880 Moderne kunst
Malerier, skulpturer og grafik
883/1402
Edvard Munch: "Celline uten hatt", 1914. Sign. Edv. Munch. Radering. Lysmål 42 x 31.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
883/1371
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. P.K. 80. Akvarel og gouache på papir. Bladstørrelse 42 x 55
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
883/1369
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
883/1367
Günther Förg: "Uden titel (Stele)", ca. 1998. Usign. Patineret bronze. H. 21.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
883/1363
Poul Isbak: Uden titel. Sign. PI 77. Poleret sort granit. H. 12. B. 30. D. 25.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
883/1361
Poul Isbak: Boksehandske. Sign. PI 98. Poleret sort granit. H. 16. B. 32. D. 21.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
883/1349
Bernd Koberling: Uden titel, 2008. Sign. og dateret på bagsiden. Akryl på gipsgrunderet plade. 180 x 150.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
883/1342
Kaspar Bonnén: Uden titel, 2001. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 155. Uindrammet.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
883/1291
Sven Havsteen-Mikkelsen: "På havet", Færøerne. Sign. SHM; sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 195.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK