880 Moderne kunst
Moderne malerier /
Klassisk modernisme
Moderne malerier og foto
1906/550
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
880/765
Sven Havsteen-Mikkelsen: Forarbejde til udsmykning af prædikestolen i Sir Kirke, ca. 1982. Alle sign. SHM. Olie på lærred. Hver 46 x 38. (4)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
880/764
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
880/763
Erik Hoppe: "Parti fra Søndermarken", 1954. Sign. Hoppe; sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 67 x 80.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
880/762
Oluf Høst: Landskab med græssende køer, Bornholm. Sign. OH 33. Olie på lærred. 50 x 74.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Ikke solgt
880/759
Olaf Rude: Opstilling. Sign. Olaf Rude 21. Olie på lærred. 57 x 130.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Hammerslag:
56.000 DKK -
880/758
Erik Olson: Ulstrup kirke og mølle. Sign. Erik Olson 43. Olie på lærred monteret på plade. 30 x 31.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
880/757
Olaf Rude: Blomsteropstilling. Sign. Olaf Rude. Olie på lærred. 72 x 55
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
880/756
Claus Johansen: Landskab med skovbryn, Bornholm. Sign. CJ. Olie på lærred. 33 x 46.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
880/755
Claus Johansen: "Landskab med trægruppe", Bornholm 1924. Sign. CJ; dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 33 x 42.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
880/754
Claus Johansen: Landskab, Bornholm. Sign. CJ. Olie på lærred. 43 x 50.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
880/753
Claus Johansen: “Vase og lampe”, 1919. Sign. CJ; dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 34 x 43.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
880/752
Claus Johansen: “Mark med 4 køer”, Bornholm ca. 1925. Sign. CJ samt Claus Johansen; dateret med titel på bagsiden. Olie på plade. 25 x 28.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
880/750
Sven Havsteen-Mikkelsen: "Fra Husavik", Færøerne 1971. Sign. SHM; sign. med titel og årstal på blændrammen samt på udstillingsetiket. Olie på lærred. 50 x 77.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
880/749
Jens Søndergaard: "Aftensol Havet", 1954. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 82 x 100.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
46.000 DKK -
880/748
Oluf Høst: Landskab med solnedgang, Bornholm. Sign. OH 6-3-41. Olie på lærred. 46 x 61.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
880/747
Oluf Høst: "Marine", 1915. Sign. på udstillingsetiket på bagsiden. Olie på pap. 24 x 31.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK