880 Moderne kunst
Moderne skulpturer
Moderne malerier og foto
1906/575
Antonio Riello: "KT36", 2005. Håndmalet flymodel, Hawker Hunter. Bemalet plast og metal. 44 x 34 x 12.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1906/573
Yuichi Hirako: "Memories Of My Garden / Boy 2". Sign. monogram 2011. Bemalet skulptur i mixed media. H. 43.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1905/525
Mette Vangsgaard: Uden titel. Usign. Glaseret porcelæn. H. 40. B. 40. D. 40.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
883/1363
Poul Isbak: Uden titel. Sign. PI 77. Poleret sort granit. H. 12. B. 30. D. 25.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
1848/566
Mette Vangsgaard: Uden titel. Usign. Delvis glaseret keramik. H. 42. B. 28. D. 25.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
880/860
Maiken Bent: Uden titel. Usign. Hulahopring med læder. Diam. 71.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.500 DKK -
880/858
Maiken Bent: "Equipage", 2009. Usign. Mixed media. H. 110. B. 72. D. 100.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
880/855
Kasper Sonne: "Art is Everything", "Is Everything Art", "Everything Art is", 2007. Sign. Kasper Sonne 07. Væghængt lysinstallation. Unika.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
880/822
Manuel Marín: Uden titel. Stemplet M. Marín. Sort mobile i bemalet jern. H. ca. 100. B. ca. 180. Unika.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
880/821
Albert Bitran: Uden titel. Sign. A. Bitran 66 samt på bagsiden V. Mazzotti, Albisola 66. Lertøj med dekoration i relief og polykrom glasur.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
880/817
Pipin Henderson: Figur, 1992. Usign. Bronze. H. inkl. sokkel 194.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
880/815
Olav Christopher Jenssen: Uden titel. Usign. En samling skulpturer af polykromt glaseret keramik.Varierende højder fra 116 til 180. (13) (1771)
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
880/812
Bjørn Nørgaard: "De fire verdenshjørner", 1988. Usign. Patineret bronze. H. 33.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
880/796
Jesper Neergaard: "Livsgnist II", 1996. Sign. Neergaard, "Igar". Statuario marmor. H. 55.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
880/791
Poul Isbak: Stol. Sign. PI 08. Tyrkisk antik-marmor. H. 31. B. 20. D. 20.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
27.000 DKK -
880/785
Christian Lemmerz: "U. T. IX". Sign. L 88, 3/3. Bronze. H. 26.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
880/782
Christian Lemmerz: "Desire 4" og "Desire 5", 1987. Usign. Aluminium. H. 41 og H. 37. (2)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
880/781
Pipin Henderson: Figurer, 1998. Usign. Bronze. H. 52. B. 96. D. 38.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
880/760
Gottfred Eickhoff: "Kvinde". Sign. Eickhoff 1942. Bronze. H. 51
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK