880 Moderne kunst
Moderne malerier
Moderne malerier og foto
1935/632
Søren Dahlgaard: "Breathing painting", 2010. Usign. PVC lærred med elektrisk system. 100 x 100 x 12.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
1920/568
Janne Räisänen: "Nukkuva Runeberg", 2009. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 56 x 34. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
1918/581
Anders Moseholm: "Do you know you need help but not if you can afford it", 1995. Sign. på bagsiden Anders Moseholm. Olie på lærred. 150 x 80
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
884/781
Kehnet Nielsen: Uden titel, 1982-95. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på masonit i fire dele. Samlet 146 x 138. (4)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
1906/574
Maiju Salmenkivi: "Strange Fruit", 2009-10. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie og tempera på lærred. 62 x 62. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1906/550
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
1904/852
Svend Wiig Hansen: Uden titel. Sign. på bagsiden Wiig Hansen 85. Olie på lærred. 46 x 55.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
1848/638
Mogens Andersen: Komposition. Sign. Mogens Andersen. Mixed media på papir. Bladstørrelse 100 x 75.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1845/581
Kehnet Nielsen: "Solitudes I-VIII, No. III", 1995. Sign. på bagsiden Kehnet Nielsen 1995 samt betitlet. Olie på lærred. 205 x 70.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
1844/543
Alexander Tovborg: "Study of Nemisis", 2007. Sign. med titel og dato på bagsiden. Mixed media på japan papir monteret på plade. 114 x 112.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
880/865
Kaspar Oppen Samuelsen: Uden titel. Sign. på bagsiden Kaspar Oppen 2012. Mixed media på fire stykker sammensat papir. Samlet bladstørrelse 130 x 100 (2063)
Vurdering :
18.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
880/864
Jonas Hvid Søndergaard: "Fancy Colour Diamond". Sign. på bagsiden Jonas Hvid Søndergaard 2011. Olie på lærred i seks dele. Samlet 117 x 1302. Uindrammet. (6)
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
880/863
Kaspar Oppen Samuelsen: "Mænd & Ænder", 2002. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Mixed media på otte stykker papir. Samlet bladstørrelse 136 x 206. (2063)
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
880/861
Mette Vangsgaard: Uden titel. Usign. Collage på bemalet papir sat i ramme af kunstneren. Bladstørrelse 197 x 292. (7138)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
880/857
Jonas Pihl: "Work Warp Wire Work ". Sign. på bagsiden Jonas Pihl 2007 med titel. Mixed media og assemblage på fire-delt plade. 70 x 200/242 x 17. (U.N) (4)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
880/854
Peter Callesen: "Fire escape unable to escape fire", 2006. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Papirklip monteret på rødmalet papir. 49 x 36.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
880/852
Yuichi Hirako: "Memories of My Garden / Single Bed", 2011. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Akryl på lærred. 60 x 73.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
880/849
Jarl Ingvarsson: "Bok", 1993. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 55 x 46. Uindrammet.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
880/848
Maria Torp: "Rødby - Puttgarden", 2008. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 125 x 160. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
880/846
Christian Vind: "Ekstrakt #4", 2009. Stemplet på bagsiden Hvidpapirfeber, Christian Vind. Mixed media og assemblage på papir. Bladstørrelse 156 x 202. (191)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
880/845
Morten Buch: "Vase", 2010. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 80 x 60. Uindrammet.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
880/844
Cordy Ryman: "Grey variable (CR228)", 2008. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Collage i bemalet træ. 30 x 21,5 x 7.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
880/842
John Knuth: "White Point". Sign. John Knuth 12; sign. og dateret på bagsiden. Akryl og flueekskrementer på lærred. 41 x 30,5 x 5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
880/840
Olav Christopher Jenssen: Uden titel, Berlin, november 1996. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred monteret på plade. 21 x 24.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
880/839
Søren Dahlgaard: "White monocrome landscape - Ligustervænget 3", 2009. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Bemalede plastikplanter monteret på MDF. 80 x 80.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
880/836
Petri Ala-Maunus: "Mr. Lizard King", 2010. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Mixed media på lærred. 40 x 30.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
880/835
Petri Ala-Maunus: "Mr. Rudolph the Red-Nose", 2010. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Mixed media på lærred. 30 x 25.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
880/834
Austin Eddy: "Don't worry, it will get Warmer where You're Going", 2013. Olie, mixed media og collage på lærred. 61 x 51.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
880/833
Morten Skrøder Lund: Uden titel, 2012. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 40 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
880/832
Dan Schein: "Beers, BBQ and Fucking in the Pool", 2011. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 80. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
880/831
Simon Keenleyside: "We all get scared from time to time", 2006. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 70.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
880/830
Ulrik Møller: "Landskab (Vinter)", 2012. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 30 x 35.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
880/829
William Anthony: "Bacon Bastards". Sign. Anthony '99; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 36 x 66.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
880/828
Cathrine Raben Davidsen: "Aconite". Sign. på bagsiden CRD 2006. Olie på lærred. 71 x 43. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
880/827
Julie Nord: "Uden titel (Zebra Shadow)", 2010. Usign. Akvarel og tusch på papir. Bladstørrelse 113 x 183.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
880/826
Sofie Bird Møller: "Interaction", 2012. Sign. og dateret på bagsiden. Akryl på fotografi. 174,5 x 118.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
880/825
Julie Nord: "Queen", 2008. Sign. Julie Nord; sign. med titel og årstal på bagsiden. Akvarel og tusch på papir. Bladstørrelse 57 x 76.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
880/824
Adam Saks: "T:Sortie", 2009. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 150.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
880/820
Bengt Lindström: Komposition. Sign. Lindström. Tusch på papir. Bladstørrelse 81 x 57
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
880/819
Kehnet Nielsen: Uden titel, 2009. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 81 x 65.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
880/818
Jørgen Boberg: "Den røde stjerneblomst". Sign. Boberg Juni 66. Olie på plade. 91 x 75. Uindrammet.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
95.000 DKK -
880/814
Kehnet Nielsen: Uden titel. Sign. på bagsiden Kehnet Nielsen 2004. Olie på lærred. 150 x 120.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
880/813
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
880/811
Lars Nørgård: Uden titel, 1991. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 150 x 130.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
880/810
Kehnet Nielsen: Uden titel, 2004. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 81 x 65.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
880/809
Kehnet Nielsen: Uden titel. Sign. på bagsiden Kehnet Nielsen 1998. Olie på lærred. 150 x 130.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
880/807
Peter Martensen: "Immigranter". Sign. på bagsiden P. Martensen 1989 med titel. Olie på lærred. 60 x 50
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
880/805
Mogens Andersen: Komposition, 1985. Sign. på bagsiden Mogens Andersen. Olie på lærred. 97 x 130.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
880/804
Kehnet Nielsen: "Memoires I-IV, No. I". Sign. på bagsiden Kehnet Nielsen 1995. Olie på lærred. 146 x 100.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
880/802
Erik A. Frandsen: Gult interiør, 2003. Sign. med årstal på bagsiden. Akryl på aluminium. 202 x 146. Uindrammet.
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
880/801
Troels Wörsel: "Ablöschen", 1982. Usign. Akryl på lærred. 180 x 120. (1865)
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
880/800
Walasse Ting: Komposition med kvinder og papegøjer. Sign. med kunstnerens røde stempel. Akvarel på papir. Bladstørrelse 8,5 x 11,5
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
880/799
Jens Birkemose: "Notre Dame - Inside the Church". Sign. på bagsiden Jens Birkemose, Paris 1989 med titel. Olie på lærred. 200 x 149.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
880/798
Walasse Ting: Komposition med papegøje. Sign. med kunstnerens røde stempel. Akvarel på papir. Bladstørrelse 10 x 15
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
880/797
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. monogram. Olie på lærred. 106 x 81
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
880/795
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
880/794
Kurt Trampedach: Figurkomposition. Dobbeltsign. Kurt Trampedach 000. Monotypi i farver, olie på papir. Bladstørrelse 160 x 120.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
880/793
Doris Bloom: "Liquid Nights", 1987. Sign. på bagsiden Doris Bloom. Olie på lærred. 160 x 200.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
880/790
Troels Wörsel: Uden titel, 1984. Sign. med årstal på bagsiden. Akryl på lærred med applikation. 200 x 150. Uindrammet. (1864)
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
880/788
Lars Nørgård: "Rooster", 2012. Sign. og dateret på bagsiden. Akryl og olie på lærred. 150 x 100.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
880/787
Malene Landgreen: "Tankegang". Sign. på bagsiden M. Landgreen Aug. 1994. Olie på lærred. 125 x 162. Uindsrammet.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK