880 Moderne kunst
Moderne malerier /
Samtidskunst
Moderne malerier og skulpturer
896/592
Lars Nørgård: "Cæsar i kulkælderen", 2011. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 280 x 280.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
1937/535
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
883/1349
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
883/1342
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
883/1211
John Kørner: "YLE", 2002 Sign. og dateret på bagsiden. Akryl på lærred. 150 x 120.
Vurdering :
80.000 DKK Ikke solgt
883/1210
Tal R: "Piger, Piger, Piger. (Dødningehoved)", 1997. Sign. T; sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 172 x 140.
Vurdering :
250.000 DKK Ikke solgt
880/746
Michael Kvium: "Interrupting Painting", 1997. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 150 x 165.
Vurdering :
175.000–200.000 DKK Hammerslag:
165.000 DKK -
880/742
Cathrine Raben Davidsen: Uden titel. Sign. CRD 06. Mixed media på collage af forskelligfarvet papir. Bladstørrelse 198 x 176.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Ikke solgt
880/741
Cathrine Raben Davidsen: "His Muse". Sign. på bagsiden CRD, 2005. Olie på lærred. 100 x 80. Uindrammet.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
62.000 DKK -
880/740
Lars Nørgård: "Revurderet gæsteliste", 2010. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Akryl og olie på lærred. 200 x 200.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
72.000 DKK -
880/738
Anette Harboe Flensburg: Komposition. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 180 x 120.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
880/734
Peter Martensen: "The Test V", 2007. Sign. på bagsiden samt titel og årstal. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
880/725
Vurdering :
100.000 DKK Ikke solgt
880/723
Vurdering :
100.000 DKK Ikke solgt
880/722
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
880/721
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
880/720
Vurdering :
1.600.000–1.800.000 DKK Ikke solgt
880/713
Danh Vo: "Optagelse", No. 4, 1996. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 132 x 115. Uindrammet.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK