880 Moderne kunst
Moderne grafik /
Nutidskunst
Moderne kunst og design
2015/624
Richard Lindner: "Room for rent", 1969. Sign. Richard Lindner, 2/150. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 103 x 73.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1920/600
Richard Lindner: "Spoleto 1957 - 1967". Sign. R. Lindner, AP. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 101 x 70.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1913/595
Serge Poliakoff: "Composition jaune, orange et verte", 1957. Sign. Serge Poliakoff, 64/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 51 x 66.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
1903/609
Sonia Delaunay: Uden titel. Sign. Sonia Delaunay, 61/100. Radering i farver. Lysmål 59 x 44.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1848/533
Serge Poliakoff: "Composition rouge, verte, bleue et jaune", 1956. Sign. Serge Poliakoff, 20/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 65 x 50
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK