876: Dansk guldalder: inspiration og indflydelse
Ældre grafik & tegninger
Malerier
876/34
C. W. Eckersberg: "Corvetten Najaden Under Christiansøe". Usigneret. Betegnet. Pen, bly og tuschlavering på papir monteret på papir. 16,5 x 21,5.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
876/17
C. W. Eckersberg: Udsigt fra Zahlkammerporten mod Slotspladsen og Holmens Kirke. Sign. E. 1809. Vandfarve og bly. Bladstørrelse 31 x 24,5.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
876/4
Adam Müller: "Partie af Antiksalen paa Charlottenborg". Sign. A. Müller del. 1830. Pen og tuschlavering på papir. Bladstørrelse 20 x 16.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK